תרגול במסגרת ה-blue flag
צילום: דובר צה"ל

70 מטוסי קרב: צה"ל בתרגיל האווירי הגדול בעולם ב-2017

תרגיל ה-blue flag מדמה טיסות קואליציה בזמן מלחמה ביחד עם שבע מדינות, בהן גרמניה, ארה"ב והודו. קצין בכיר: "זו אמירה מי הגורם המשפיע באזור"
ענבל תמיר
09 בנובמבר 2017
17:00
עודכן ב 17:02

תרגיל "blue flag" – תרגיל אווירי בינלאומי הנערך אחת לשנתיים – נפתח בישראל ביום ראשון האחרון. בתרגיל משתתפים חילות אוויר מעוד שבע מדינות: ארצות הברית, גרמניה, איטליה, צרפת, פולין, הודו ויוון. בחיל האוויר מציינים כי הוא נועד לדמות, בין היתר, תרחישים של לחימה באמצעות טיסה במסגרת קואליציה.


זוהי הפעם השלישית בסך הכול שבה מתקיים התרגיל, שנערך בבסיס עובדה ויימשך עד ליום חמישי הבא. בחיל האוויר אומרים כי הוא הגדול ביותר שקיים החיל בארץ, ואף התרגיל הצבאי הגדול ביותר שנערך בעולם בשנת 2017. משתתפים בו כ-1,000 חיילים בסך הכול, מתוכם 700 זרים, המפעילים יותר מ-70 מטוסי קרב מחמישה סוגים: F-16, F-15, טורנדו, יורופייטר ומיראז' 2000.

תרגיל ה-blue flag בבסיס עובדה (צילום: דובר צה"ל)

הצוותים המשתתפים ב-blue flag חולקו לשני כוחות: הכוח הכחול, שמדמה את טיסות הקואליציה בצירופים שונים, ומולם הכוח האדום, שמדמה את האויב ובו כלולה טייסת 115 של חיל האוויר. בסוף כל יום, מוכרז הכוח שהצליח לשרוד עם כמות הפגיעות המעטה ביותר במטוסיו, אך הניקוד שצוברות המדינות לא נחשף בסופו של דבר. בחיל האוויר מסבירים כי הכוחות מתרגלים איומים הן מהקרקע והן מהאוויר, כולל מל"טים מול מטוסים.

"התרגיל לא מדמה מדינה X, כלומר מדינה ספציפית שמולה מתבצע התרגול", הבהיר קצין בחיל האוויר. קצין נוסף בחיל הדגיש כי ל-blue flag שנערך בישראל יש גם חשיבות אסטרטגית, ולא רק צבאית: "משתתפות בתרגיל שמונה מדינות, והאמירה היא שדי ברור מי הגורם המשפיע במזרח התיכון ומי שייך ל'קואליציה החיובית'. זו פלטפורמה שמאפשרת ליצור קואליציה לעתיד. אם נצטרך, ביום מן הימים, הפרוטוקול בין המדינות כבר קיים".

(צילום: דובר צה"ל)

הקצין התריע כי "המזרח התיכון הוא סביבה בלתי יציבה. רק לאחרונה ראינו מה התרחש בלבנון עם ההתפטרות של ראש הממשלה, לא שקט שם. על סוריה אין מה לדבר. העסק לא שקט, ולא עושה רושם שיהיה בזמן הקרוב רגוע ויציב. ללא מעט מהמדינות בתרגיל יש אינטרסים פה, הן מושקעות בעניין של דאעש. זה משפיע מאוד על חשיבות התרגיל".