מימין: ראש הממשלה נתניהו ואיש העסקים ארנון מילצ'ן
צילום: פלאש 90

תיק המתנות: קו ההגנה של רה"מ נתניהו צפוי להיתקל בקשיים

לדברי גורמים משפטיים בכירים, התיק שונה מתקדימי עבר, בהם זוכו נאשמים מעבירות בזכות הסתמכות על חוות דעת פרטית
רועי ינובסקי
11 בנובמבר 2017
21:59
עודכן ב 19 נובמבר 10:29

קו ההגנה של ראש הממשלה בנימין נתניהו בתיק 1000 (תיק המתנות), המתבסס על חוות דעת של עורך הדין יעקב וינרוט, לפיה מותר לקבל מתנות, צפוי להיתקל בקשיים, כך אמרו גורמים משפטיים בכירים ל"חדשות השבת". לדבריהם, התיק שונה מתקדימי עבר, בהם זוכו נאשמים מעבירות בנימוק שהתייעצו קודם לכן עם גורמי מקצוע, נימוק המכונה "טענת ההסתמכות". כך, נתניהו היה צריך לפנות ליועץ משפטי ממשרדי הממשלה ולא עורך דין פרטי. "אם היה עושה זאת היה מונחה לא להתעסק בעניינים עסקיים הקשורים למילצ'ן", ציינו.

"נתתי לו חוות דעת במשך השנים, שמחברים מותר לו לקחת מתנות", אמר עו"ד וינרוט בראיון לתוכנית "עובדה". לדבריו, כאשר נשאל על ידי נתניהו בנוגע לקבלת תכשיט כמתנה, הוא ענה לו "ביבי החוק הוא מאוד ברור – מעבר לכל מה שאתה מקבל במסגרת תפקידך, אסור לך לקבל". ברקע, ראש הממשלה צפוי להיחקר שוב, ומועד החקירה יתואם בטווח זמן הקרוב. ההערכה במשטרה, לפיה התגבשה תשתית ראייתית להעמדה לדין בתיק 1000 לא השתנתה גם לאחר חקירת נתניהו ביום חמישי.

פרקליטם של הזוג נתניהו, עו"ד יעקב וינרוט. נתן חוות דעת ברורה (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)

בסוף השבוע אמרו בכירים במשטרה כי הם היו נתונים למתקפה תקשורתית מצד חברי הליכוד, לטענתם התזמון אינו מקרי. "רגע לפני החקירה כשהיחידים שיודעים על המועד הם המשטרה ונתניהו - פתאום מתעסקים בליאור חורב ובשכר המפכ"ל".

מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתגובה: "אין קשר בין שלל הדיווחים והספקולציות, למציאות. ראש הממשלה השיב בביטחון רב לשאלות עליהן נשאל, וכמו שתמיד אמר, הוא בטוח שלא יצא מזה כלום".