מפקד הכוחות המזויינים של איראן בביקור בסוריה
צילום: אי-פי

"ארה"ב, רוסיה וירדן התחייבו להרחקת האיראנים מגבול ישראל"

בכיר בממשל האמריקני אמר כי, איראן ניצלה את המצב בסוריה לצורך התעצמות באזור. לדבריו, כל המיליציות הזרות בדרום סוריה יחויבו לעזוב
גילי כהן
12 בנובמבר 2017
10:46
עודכן ב 14 נובמבר 14:01

פקיד אמריקני בכיר אמר היום (ראשון) כי ארה"ב, רוסיה וירדן התחייבו לכך שהכוחות האיראניים יורחקו מהגבול עם ישראל. הבכיר בממשל הוסיף, שהאיראנים ניצלו את המצב בסוריה כדי להגביר את נוכחותם במדינה, והתפתחות זו מאיימת על ישראל ועל ירדן. לדבריו, כל לוחמי המליציות הזרות חייבים לעזוב את דרום סוריה, ובסופו של דבר את המדינה.

הבכיר האמריקני אמר את הדברים בעקבות הצהרתם של הנשיא דונלד טראמפ ועמיתו הרוסי ולדימיר פוטין, שלפיה אין בראייתם פתרון צבאי לעימות בסוריה. בהצהרה אישרו השניים את מחוייבותם לריבונות סוריה, לעצמאותה ולשלמותה.

שני המנהיגים קראו לכל הצדדים המעורבים בסכסוך בסוריה להשתתף באופן פעיל בשיחות ז'נבה להשגת שלום במדינה. הם הסכימו להקים ערוצי תקשורת בין המדינות, כדי למנוע תקריות מסוכנות במזרח התיכון, ולהמשיך במאמצים להביס את דאעש.


ביום שישי האחרון דיווחה רשת BBC, כי איראן הקימה בסיס צבאי בתוך סוריה סמוך דמשק, כ-50 ק"מ מגבול ישראל. בצילומי לוויין שפורסמו ב-BBC, נראים 24 מבנים חדשים שהוקמו באתר הסמוך לעיר אל-כיסווה, ששימש לפני כן את הצבא הסורי. מצילומי הלווין עלה, כי המבנים הוקמו במהלך החודשים האחרונים, וכי הם נועדו ככל הנראה לחיילים ולכלי רכב צבאיים.

בתחילת השבוע שעבר הזהיר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מפני התבססות צבאית איראנית בסוריה. בראיון ל-BBC אמר נתניהו, כי טהרן מעוניינת שכוחות איראניים ישהו דרך קבע על אדמת סוריה. "הם רוצים להביא את חיל האוויר שלהם ליד ישראל. הם רוצים להביא דיביזיות שיעיות ואיראניות, והם רוצים להביא צוללות. אנחנו לא נאפשר לזה לקרות אנחנו ונתנגד לכך", אמר נתניהו.