עובדי קק"ל מפגינים נגד העברת כספים למדינה
(צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

מה בדיוק הסיפור עם קק"ל?

מדינת ישראל דורשת מקק"ל להעביר לה 2 מיליארד שקל בשנתיים, אבל בקרן הקיימת לישראל מתנגדים. למה? כתבי "כאן באמת" מסבירים הכל מהתחלה
שאול אמסטרדמסקי
12 בנובמבר 2017
12:16

למה כולם מדברים על קק"ל עכשיו?
כי בשבוע האחרון הממשלה מנסה לכופף את קק"ל לתת לה כסף - 2 מיליארד שקל בשנתיים - וראשי קק"ל מתנגדים. הקרב הזה הגיע עד לכך שראש הממשלה בעצמו כינס ישיבת ממשלה דחופה בעניין, ומחר הכנסת אמורה לחוקק חוק בעניין, אלא אם תושג עוד היום פשרה מול קק"ל לגבי איך להעביר את הכסף בלי לשנות את החוק.

הכסף הזה לא שייך למדינה?
מבחינה טכנית, לא. קק"ל היא הבעלים של 13% מקרקעות המדינה, חלק גדול מהן באזורי הביקוש במרכז ישראל, כתוצאה משנים של תרומות מיהודי העולם ורכישת קרקעות לפני קום המדינה. מבחינה מהותית, מאז תחילת שנות ה-60 המדינה היא זו שמנהלת עבור קק"ל את הקרקעות שלה. כשהמדינה מוכרת קרקעות לקבלנים כדי שיבנו דירות, היא מוכרת גם את הקרקעות של קק"ל, ואחר כך מעבירה לקק"ל את ההכנסות ממכירת הקרקע.

למה קק"ל מסרבת לשלם למדינה?
במילה אחת: כוח. קק"ל רוצה לשמור על הכוח שלה, שנובע מהיכולת לחלק את הכסף שלה למי שהיא רוצה ובאיזה אופן שהיא רוצה. אם קק"ל תאבד את היכולת לחלק את הכסף לרשויות מקומיות שונות ולגופים שונים, היא בבת אחת תאבד את מקור הכוח העיקרי שלה.

מה ממשלת ישראל מתכוונת לעשות בכסף מקק"ל?
מה שהיא עושה בכל הכסף שלה, לחלק אותו על פי סדר העדיפויות שהממשלה קובעת. חלק ילך לביטחון, חלק לחינוך, חלק לדיור, חלק לתשתיות וכו'.

כמה כסף מכניסה קק"ל כל שנה?
התקציב השנתי של קק"ל הוא כ-1.2 מיליארד שקל. ההכנסות של קק"ל הן מתרומות (140 מיליון שקל), ומהכנסות שהמדינה מעבירה לה (יותר ממיליארד שקל בשנה) עבור מכירת הקרקעות שלה לצורכי דיור. ובשנה החולפת היא גם מכרה מניות ב-1.5 מיליארד שקל. בקיצור, לקק"ל יש המון כסף.

מה היא עושה איתו?
מלבד שמירה ופיתוח של היערות, קק"ל משתמשת בכסף שלה לכל מיני מטרות, לא תמיד על פי קריטריונים ברורים ושקופים או בהתאם לצורת עבודה מסודרת, כפי שהראה מבקר המדינה. היא מזרימה כספים לרשויות מקומיות לפרויקטים שונים ומשונים, היא תומכת באופן ישיר בעמותות שונות ובמוסדות ציבור שונים. היא הקימה גינה בבית חולים איכילוב, תרמה כסף לשירות הכבאות או לישיבת קריית שמונה. יש אינספור כאלה.

האם המדינה יכולה להחליט שהיא מפסיקה להעביר לה את הכסף ממכירת הקרקעות?
זה בדיוק מה שהמדינה מנסה לעשות בהצעת החוק שאמורה לעלות מחר להצבעה סופית בכנסת - המדינה רוצה לקבוע בחוק שקק"ל תהיה חייבת להעביר למדינה 65% מהכסף שהיא מקבלת ממכירת הקרקעות, או שהמדינה תטיל עליה מיסוי על כל ההכנסות האלה (היום קק"ל לא משלמת אפילו שקל אחד של מס). החקיקה הזו, אם תעבור, תבטל את ההסכם שהמדינה חתמה עליו מול קק"ל בתחילת שנות ה-60 שקבע שהמדינה תנהל את הקרקעות עבור קק"ל, אבל שקק"ל תקבל את הכסף.

האם קק"ל נמצאת בסכנת סגירה?
לא. הקרב היחידי כרגע הוא על הכסף של קק"ל, לא על המנגנון. למדינה לא מפריע שיש לקק"ל אנשים ששומרים על היערות וכיוצא באלה. היא רק רוצה להשתלט על הכסף הגדול.

מה יקרה אם היא תיסגר?
מבחינה מעשית? לדעתנו, לא הרבה. אפשר להפוך את קק"ל לחטיבת יערות בתוך משרד החקלאות או משהו בסגנון, ואת הכסף להלאים. מבחינה פוליטית, אם קק"ל תיסגר הפוליטיקאים יאבדו צינור כספים משמעותי לרשויות המקומיות ולגופים נוספים שמאפשר להם לצבור הון פוליטי.