הבניינים המיועדים להריסה בצפון ירושלים

פרסום ראשון: מערכת הביטחון תהרוס שכונה בצפון ירושלים

שישה בניינים בכפר עקב, שמעבר לגדר ההפרדה, יהרסו בשל עבירות בנייה. גורם: "התכנית - משיקולים פוליטיים של ברקת". ראש העיר: הצווים הוצאו כדין
מיכאל שמש
12 בנובמבר 2017
20:43
עודכן ב 20:47

רשויות הביטחון מתכננות לפוצץ שכונה באזור צפון ירושלים, ובה מתגוררים מאות פלסטינים בעלי אזרחות ישראלית. כך נחשף הערב (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11.

על פי התוכנית, שכונה בכפר עקב, הנמצא מעבר לגדר ההפרדה וסמוך לקלנדיה, צפויה להיהרס לחלוטין בעקבות עבירות בנייה בהיקפים נרחבים. התכנית גובשה בחודשים האחרונים ונשמרת בסודיות מוחלטת, בגלל החשש של הגורמים המעורבים.

המהלך כולל הרס של שישה בניינים, כל אחד בעל שש-שבע קומות לפחות. לפי פקודת המבצע שנחשפה בחדשות הערב, במערכת הביטחון - צה"ל, שב"ב והמשטרה - מתכוונים להשתמש בחומרי נפץ, שיגרמו לפיצוץ ולקריסת כל הבניינים. הפיצוץ עלול להוביל לגלי הדף נרחבים, ולכן הוחלט לפנות גם מאות תושבים שגרים בסמוך לבניינים. לדברי אחד המקורות שמתגוררים באזור, הפיצוץ עלול להוביל להשמדת מסגד שנמצא באחד הבתים.

גורם שבקיא בפרטי בתוכנית אמר לכאן 11 כי מדובר בהרס היזום והגדול ביותר שבוצע אי פעם באזור. הוא הוסיף כי החוק הישראלי כמעט שלא נאכף בו.


מאחורי המהלך עומד ראש עיריית ירושלים ניר ברקת. גורם המעורה בפרטי המבצע מתח בשיחה עם כאן 11 ביקורת חריפה על ברקת, ואמר כי המהלך – שעלול לחמם את האזור כולו – נעשה אך ורק מתוך שיקולים פוליטיים. לדבריו, ברצונו של ראש העיר להוביל לאמירה מדינית, ולפיה המדינה וירושלים אוכפות את החוק גם בשטח שמעבר לגדר, על אף שבפועל הדבר לא קורה.

מלשכתו של ברקת נמסר בתגובה: "צווי ההריסה הוצאו לפני כמה חודשים כדין לשלדי ארבעה מבנים שהוקמו שלא כחוק וללא אישור והיתר, אשר לא היו מאוכלסים כלל, וגם היום מרביתם כלל לא מאוכלסים. בתי משפט, פעם אחר פעם, לרבות בית המשפט המחוזי והעליון, אישרו את הצווים.

"הריסת המבנים הבלתי חוקיים תאפשר לעיריית ירושלים לסלול כביש ראשי אשר יקל מדי יום על עשרות אלפי תושבים. סלילת הכביש היא מחויבת המציאות, ותיעשה כאמור לרווחת כלל תושבי כפר עקב".