שר החינוך נפתלי בנט
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

בנט לכאן רשת ב' על גופות המחבלים: "ייתנו – יקבלו"

שר החינוך דיבר עם שלום קיטל ורועי שרון גם על החלת הריבונות במעלה אדומים ("לא תפיסתו של רה"מ") וההסכם החדש בסוריה: "נגן עלינו בכוחות עצמנו"
מערכת כאן
13 בנובמבר 2017
10:05

שר החינוך, נפתלי בנט, הזהיר הבוקר (שני) בראיון לשלום קיטל ורועי שרון בכאן רשת ב' כי ישראל לא תכיל שום תגובה מרצועת עזה להריסת המנהרה לפני כשבועיים. "יש לנו מדיניות של אפס סובלנות לפגיעה באזרחים", הצהיר בנט, "פנינו אינם להסלמה, אבל מישהו יפגע באזרחינו – בהחלט נפעיל את מלוא העוצמה".

יו"ר הבית היהודי טען כי ישראל תוכל להפיק תועלת מהחזקת גופות המחבלים מהג'יהאד האסלאמי, שנהרגו בהשמדת המנהרה. "חד משמעית יהיה לזה ערך. במובן הזה, ייתנו – יקבלו. אנחנו לא ניתן מתנות חינם", אמר בנט. בנט העריך כי חמאס "בהחלט יודע מה המחיר של פעולה נגד ישראל ולא מעוניין לשלם אותו".

על ההסכם בין ארצות הברית, רוסיה וירדן בנוגע לעתיד סוריה אמר השר בנט: "ההסכם הזה הוא לא בין ישראל לבין מישהו, אלא בין מדינות אחרות, שאנחנו בהחלט מכבדים אותן. בסופו של דבר, מדינת ישראל תגן על עצמה בכוחות עצמה". לדבריו, "טוב שיש הסכם שמדבר על יציאת איראן מסוריה, אבל הפרמטרים צריכים להיות הרבה יותר חדים".

בנט התייחס בביטול לדיווחים כי ארצות הברית תנסה להתניע מחדש את יוזמת שתי המדינות: "בביקורי בארצות הברית, הצגתי להם אלטרנטיבה לקו הלעוס והבלתי מוצלח הזה. אין אזרח בישראל שעוד חושב שרעיון שתי המדינות יקרה בזמן שנראה לעין". עוד הוא אמר כי "הדבר האחרון שאנחנו צריכים זה להקים עוד מדינה שתהפוך למדינת טרור".

השר דיבר גם על שביתת ארגון המורים והקשיים במו"מ עם משרד האוצר לגבי שכרם: "אנחנו במהלך חיוני מאין כמותו להעלאת המשכורת של מורים בתחילת דרכים. אנחנו חייבים לתת לאנשים האלה משכורות שאפשר להתקיים איתן בצורה מכובדת. המספר שאני מייעד הוא 8,000 שקלים למורה מתחיל. אנחנו בדין ודברים עם האוצר ועם הארגונים בשיתוף פעולה".

"לא יכול להיות שמפילים ממשלה בגלל חקירה"

יו"ר הבית היהודי הכריז כי מפלגתו לא ויתרה עדיין על החוק להחלת ריבונות ישראלית במעלה אדומים ושטחים נוספים: "אנחנו בוודאי לא צריכים להיות רק במגננה. הגיע הזמן להחיל את הריבונות. צריך לדעת שהיום יש ממשלה שבראשה עומד אדם התומך בשתי מדינות לשני עמים, כך שקשה לנו לקדם את מלוא האג'נדה".

"אין ספק, הבנייה ביהודה ושומרון היא לא בהיקפים הראויים", קבע בנט. "אין הקפאה, אבל הייתי אומר שיש צינון שהוא לא מתקבל על הדעת. הדבר החמור ביותר הוא שאנחנו לא מתקדמים לריבונות. ברגע שזו לא תפיסתו של נתניהו, שהוא ראש הממשלה ולא אנחנו, אי אפשר להביא לידי ביטוי את מלוא האג'נדות שלנו".

שר החינוך הביע תקווה כי הבחירות לא יוקדמו על רקע החקירות האופפות את ראש הממשלה: "אין סיבה לטלטל ככה את כל המדינה. לא יכול להיות שבעקבות חקירה מפילים ממשלה והולכים לבחירות. אנחנו עוקבים. בסך הכל, הממשלה הזו עושה הרבה טוב לאזרחי ישראל ואין סיבה לגרור את כולם לטירוף של מערכת בחירות".