חליל אל-עמור

"אנחנו בלתי נראים, שקופים": הבדואי שחי בכפר לא מוכר בנגב

"פולשים", סדרה של "כאן ועכשיו", מפגישה את הצופים עם המתגוררים בדיור בלתי פורמלי. בפרק השני: סיפורו של חליל אל-עמור מהכפר אל-סרה
13 בנובמבר 2017
10:43
עודכן ב 15 נובמבר 11:05

"פולשים" היא סדרת רשת תיעודית שעוסקת בנושאים הקשורים בדיור בלתי פורמלי. במרכזו של כל פרק מובאת עדות של גיבור, בעזרתה ניתן ללמוד על תופעת הפלישה דרך מקרה יחיד. במהלך הסדרה דנים היוצרים בשאלות ואתגרים שונים: מי הוא פולש? האם החוק שווה בפני כולם? וכיצד ניתן לנהל חיים בבית ארעי?

בפרק הקודם: המתנחל שחי בבית תחת צו הריסה >>

הפרק השני מפגיש את הצופה עם חליל אל-עמור, מורה בן 35 המתגורר בכפר אל-סרה שבנגב. סבא רבא שלו קנה את הקרקע שהוא יושב עליה ב-1921, לפני כמעט 100 שנה, אבל המדינה רואה ביישוב כפר לא מוכר, ולא מספקת לו חשמל ומים זורמים.

"אם אתה יהודי – אתה גואל הארץ, אתה ציוני", אומר חליל, "אבל אם אתה בדואי – אתה פולש". החוק, לדבריו, לא שווה לכולם, מכיוון שהוא נקבע על ידי החזק, כשבתי המשפט לדעתו לא תמיד מחפשים את הצדק.

למרות התסכול, חליל משדר אופטימיות, ובטוח שהמדינה יכולה למצוא פתרון ל-35 הכפרים הלא מוכרים בנגב. "נצמיח דור של דו-קיום, של אחווה, של אהבה – אם יהיה טוב לבדואים, יהיה טוב לכולנו כאן".

בפרקים הבאים

מאיר לוי | בעל מוסך משכונת הארגזים בתל אביב.  מאמין שהסיפור שלו מייצג את סיפורה של המדינה כולה: המעבר מחברה סולידרית ומדינת רווחה לחברת יחידים קפיטליסטית.

לילך פרץ סבידבסקי | דור שלישי בדיור הציבורי, מתגוררת בנס ציונה. בשל אי עמידה בקריטריונים לזכאות כבת ממשיכה, נאלצה לעזוב לרחוב, אך בחרה ברגע האחרון להישאר בדירת אביה בניגוד לחוק.