יו"ר להב"ה, בנצי גופשטיין
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

יו"ר להב"ה בנצי גופשטיין יואשם בהסתה לגזענות ולטרור

גופשטיין יעמוד לדין גם בגין הסתה לאלימות ושיבוש מהלכי משפט, בכפוף לשימוע. יו"ר להב"ה: "אמשיך להיאבק בהתבוללות"
שלי טפיירו, ורד פלדמן ואמוץ שפירא
13 בנובמבר 2017
14:38
עודכן ב 15:40

פרקליטות מחוז ירושלים הודיעה היום (שני) כי יו"ר להב"ה (למניעת התבוללות בארץ הקודש), בנצי גופשטיין, יועמד לדין בגין עבירות של הסתה לאלימות, הסתה לגזענות והסתה לטרור, וכן בשיבוש מהלכי משפט, בכפוף לשימוע. הפרקליטות מסרה את ההודעה על ההחלטה לבא כוחו של גופשטיין, לאחר שהתקבל אישור מהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ופרקליט המדינה, שי ניצן.

גופשטיין אמר בתגובה כי מדובר ברדיפה פוליטית. "שוב התברר שהיועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות עובדים עבור הרפורמים ומושפעים מהלחץ. שנים רבות סברו בפרקליטות שאין במעשיי עבירה, אך לפתע, כאשר הרפורמים עתרו, בפרקליטות נעמדו לדום. אמשיך להיאבק בהתבוללות, ועל הפרקליטות לדעת כי מאבק למען בנות זה לא גזענות, וחופש ביטוי צריך להיות גם לאנשי ימין".

עו"ד איתמר בן גביר, המייצג את גופשטיין, מסר: "אני מעריך שכפי שמרשי זוכה אין ספור פעמים, גם הפעם, אם הפרקליטות תגיש כתב אישום, התוצאה תהיה זיכוי. יש לנו עשרות דוגמאות של ערבים ואנשי שמאל שהתבטאו בצורה חריפה יותר מגופשטיין, אך בפרקליטות סגרו את התיק". לדבריו, "יש להצטער ששמעתי על השימוע מכלי התקשורת ולא נמסרה לי הודעה מסודרת. הפרקליטות מוכיחה שוב שהיא מתנהלת בצורה פפוליסטית תקשורתית ובעקבות לחץ של ארגוני הרפורמים".

ב-22 באוקטובר נעצר גופשטיין ביחד עם 14 פעילים נוספים בלהב"ה, בחשד לאיומים על ערבים. לפי המשטרה, הם נהגו לאיים על ערבים שקיימו קשרים עם נערות וצעירות יהודיות באמצעות אפליקציית המסרים טלגרם.

שלושה ימים לאחר מכן התראיין יו"ר להב"ה בכאן רשת ב', והתייחס למעצרו וחקירתו במשטרה. הוא אמר כי "החקירה הייתה מעניינת ומצחיקה", והדגיש כי הוא פועל בהתאם לחוק. "להגיד ליהודיה לא לצאת עם ערבים - זו לא עבירה", אמר. גופשטיין טען כי המשטרה האשימה אותו בכך שדיבר והזהיר בנימוס מוכרת בקניון מלחה בירושלים פן תצא עם ערבי, על אף שזה לא היה הוא. "הם טוענים שאמרתי לה שלא טוב לצאת עם ערבים, ושסבא וסבתא שלה שבשמיים מאוד עצובים על זה שהיא יוצאת עם ערבי", אמר. גופשטיין הוסיף כי הוא הואשם גם בכך שנתן 'תיקון הכללי' למוכרת. "לתת 'תיקון הכללי' במדינת ישראל זה לא עבירה".

גופשטיין נעצר לראשונה בדצמבר 2014 בחשד לעבירות דומות. כתב החשדות מייחס לו עבירות מהשנים 2017-2012 על שלל התבטאויות שפורסמו בכלי התקשורת ובחתונה במודיעין עילית לאחרונה, ובה אמר: "ברוך הגבר נכנס למערה דרך הנשק וירה" ו"מוחמד מת".

במקרה אחר, באתר האינטרנט "ערוץ 7" פורסם סרטון ובו נראה גופשטיין אומר את הדברים הבאים במסגרת עצרת זכרון לזכרו של מאיר כהנא: "האויבים שבתוכנו הם סרטן. ואם לא ניקח את הסרטן ונזרוק אותו אנחנו לא נמשיך להתקיים וימותו כאן יהודים כל יום... אבל המוקד של הסרטן, הגרורה הכי גדולה שיש, המוקד והשיא של הסרטן הוא נמצא בראש, הראש בהר הבית. הר הבית זה הגידול הכי גדול של הסרטן שנמצא לנו פה, וכל עוד ממשלת ישראל לא תתעשת ותוריד את הגידול הזה מהר הבית לא נצליח להביא את המדינה לגאולה השלמה".

גופשטיין מובא לדיון בהארכת מעצר, בחודש שעבר (צילום: פלאש 90)

בראיון שפורסם בחדשות 2 אמר גופשטיין: "התנאי הראשון שאני הולך לחתונה, זה שאין פלסטינים בחתונה אצלנו. אין ערבים בחתונה. אצלנו זה על טהרת העבודה העברית. בוא נגיד שאם היה פה מלצר ערבי הוא לא היה מגיש את האוכל". כשנשאל על ידי הכתב מה הוא היה עושה, השיב גופשטיין כי "הוא היה מחפש את הבית חולים הקרוב נראה לי".

בראיון אחר לאברי גלעד בערוץ 2, נשאל גופשטיין מה ארגון להב"ה עושה במקרה שבחורה מתאהבת בערבי ורוצה לחיות איתו. עוד נשאל גופשטיין לגבי אלימות כלפי ערבים במסגרת המאבק בהתבוללות, והוא השיב כך: "מכות לא חסר ערבים ללכת להרביץ מכות. אני לא פציפיסט. יש כאלה שמגיע להם להשתמש נגדם באלימות כן. ערבי שמתחיל עם יהודייה, לא צריך לדבר. ערבי שמתחיל עם יהודייה אני לא חושב שצריך להמשיך להתהלך יותר מדי ברחוב עם היהודייה שלו".

בסרטון שפורסם באתר האינטרנט "ערוץ 7", התייחס גופשטיין למקרה מאוגוסט 2012, במהלכו תקפו כמה צעירים ממוצא יהודי שלושה נערים ממוצא ערבי בכיכר ציון בירושלים, מתוך מניע גזעני. אחד מקורבנות התקיפה נפצע באורח קשה. בסרטון אמר גופשטיין כך: "המשטרה והתקשורת עושים פה לינץ' לנערים יהודיים שאני לא יודע בדיוק מה קרה, אבל להערכתי מה שקורה יום יום, נערות יהודיות נתקפות על ידי ערבים ואין להם למי לפנות, הם פונים למשטרה, המשטרה לא מתייחסת. כנראה שכאן הנערים הרימו את הכבוד היהודי מהרצפה ועשו את מה שהמשטרה הייתה צריכה לעשות, עשו דין בפורעים הערביים שהטרידו את הבנות היהודיות. חבל שהם נותנים את זה לבחורים לעשות ושלא המשטרה מטפלת בזה. בחור ערבי שרוצה למצוא בחורה שיחפש בכפר שלו, שלא יבוא אלינו לירושלים, שלא בקניון. שיחפש את זה אצלם בכפר ויטריד אותם. בנות יהודיות הן לא הפקר".

במקרה אחר, לאחר הצתת בית הספר הדו לשוני בירושלים, הנחה גופשטיין אדם אחר למחוק תכנים שפרסם אחד החשודים בהצתה בפייסבוק. זאת, על מנת למנוע או להכשיל הליך שיפוטי, בין בהעלמת ראיות ובין בדרך אחרת.