ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

נתניהו: "הבהרתי לארה"ב ולרוסיה שנפעל בסוריה לפי צרכינו"

ראש הממשלה התייחס לראשונה להסכם בין המעצמות סביב סוריה. "שומרים על הגבולות באחריות ובתקיפות", אמר בישיבת סיעת הליכוד
זאב קם
13 בנובמבר 2017
15:42
עודכן ב 15:47

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר היום (שני) כי הוא העביר מסר לארצות הברית ולרוסיה, שלפיו "ישראל תפעל בסוריה לפי הבנתנו ולפי צרכי הביטחון שלנו". בישיבה של סיעת הליכוד, הבהיר נתניהו שישראל לא תחשוש לפעול כדי לשמור על גבולותיה.

"אנחנו דואגים לביטחון ישראל בשילוב של אחריות ותקיפות", אמר נתניהו לחברי הסיעה. "אנו שומרים על גבולותינו. הבהרתי גם לארצות הברית ולרוסיה שישראל תפעל בסוריה לפני הבנתה ועל פי צרכי הביטחון".

דבריו של ראש הממשלה בישיבה מצטרפים להתבטאות הבוקר של גורם ישראלי, שהובאה בכאן רשת ב', ולפיה מזכר ההבנות בין וושינגטון לבין מוסקבה ייבחן על פי ההתרחשויות בשטח בסוריה. "המבחן הוא לא הנייר, אלא הפעילות בשטח", מסר הפקיד הישראלי.

בישראל מביעים דאגה עמוקה מהחלל שייווצר בסוריה אחרי סילוק דאעש וסיום מלחמת האזרחים, שאותו ממלאת איראן. מזכר ההבנות בין האמריקנים לרוסים כולל נספח שמגדיר במפורש את המרחב הגיאוגרפי באזור רמת הגולן - ולפיו האיראנים יורחקו מהגבול, בנוסחה מסוימת, עד לכ-20 ק"מ. החשש הישראלי נוגע לשאלה כיצד אותו הסכם ייושם.

על רקע החששות הללו, בישראל קיימו מספר מפגשים בתקופה האחרונה בניסיון להשפיע על פרטי ההסכם. מאיר בן שבת, ראש המועצה לביטחון לאומי, ביקר בארצות הברית וברוסיה. כך גם ראש החטיבה האסטרטגית בצה"ל, תא"ל רם יבנה, ששהה ברוסיה. 

הבוקר התבטא בנושא גם שר החינוך וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, נפתלי בנט, שאמר לשלום קיטל ורועי שרון בכאן רשת ב' כי "ההסכם הזה הוא לא בין ישראל לבין מישהו, אלא בין מדינות אחרות, שאנחנו בהחלט מכבדים אותן. בסופו של דבר, מדינת ישראל תגן על עצמה בכוחות עצמה". עוד אמר בנט כי "טוב שיש הסכם שמדבר על יציאת איראן מסוריה, אבל הפרמטרים צריכים להיות הרבה יותר חדים".