חמושים מארגון הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני בעזה
צילום: אי-פי

ברקע המתיחות: נפרסו סוללות כיפת ברזל ברחבי הארץ

צה"ל הציב את המערכת ליירוט טילים גם במרכז. מקור בעזה לכאן 11: פניהם של חמאס והג'יהאד האיסלאמי אינן להסלמה
ענבל תמיר וגל ברגר
13 בנובמבר 2017
19:55
עודכן ב 20:47

צה"ל פרס סוללות כיפת ברזל ברחבי הארץ, כולל במרכז - כך הותר הערב (שני) לפרסום. זאת, ברקע האיומים של הג'יהאד האיסלאמי לאחר השמדת המנהרה והרג 14 אנשי ארגוני הטרור ברצועת עזה, ובהם בכירים. עם זאת, מקור בעזה אמר הערב לכאן 11 כי פניהם של חמאס והג'יהאד האיסלאמי אינן להסלמה. 

לדברי המקור, בארגון הג'יהאד האיסלאמי אמרו שאין בכוונתם לירות מטחי רקטות ולגרור את עזה למלחמה חדשה, מה שבראייתם יזיק לארגון בעת הנוכחית. ואולם, במישור הפומבי, הארגון מוסיף לאיים כי בכוונתו להגיב על הפצצת המנהרה והרג אנשיו.

בחמאס טוענים כי הג'יהאד האיסלאמי ספג פגיעה קשה, וכי הוא יתקשה שלא להגיב עליה, אך הוסיפו שהרצועה אינה מוכנה ללחימה. למרות המסר המרגיע, לא מן הנמנע שהג'יהאד האיסלאמי ינסה לבצע פעולת תגובה ומתונה יחסית, באופן שלראייתו לא יביא לתגובה מצד צה"ל.

המסר המאיים מצד מתאם פעולות הממשלה בשטחים: "הג'יהאד האיסלאמי משחק באש"

לפני כשבועיים השמיד חיל האוויר מנהרת טרור שהתגלתה בשטח ישראל בגבול רצועת עזה. לפי דובר צה"ל, המנהרה הייתה בשלבי הקמה וכי ישראל עקבה אחרי בנייתה במשך תקופה ארוכה. בתקיפה נהרגו כאמור בכירים בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי, ובהם מפקד חטיבה של הארגון במרכז רצועת עזה, ערפאת אבו מורשד, וסגנו חסן אבו חסנין. תשעה נוספים נפצעו.

לאחר התקיפה הדגישו בצה"ל מטרת התקיפה הייתה השמדת המנהרה, ולא כוונה נגד בכירי הארגון. חמש מהגופות נמצאות בידי ישראל, שמתנה את העברתן לעזה בהתקדמות בסוגיית השבויים והנעדרים ברצועה.

במוצאי שבת פרסם מתאם הפעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב מרדכי, סרטון ובו הזהיר את הג'יהאד האסלאמי מפני תגובה להשמדת המנהרה, והבהיר כי ישראל תגיב בעוצמה לכל תגובה. "אנחנו ערים למזימה שהג'יהאד האסלאמי הפלסטיני רוקם נגד ישראל. הוא משחק באש על גבם של תושבי רצועת עזה, ועל חשבון הפיוס הפנים פלסטיני והאזור כולו", אמר מרדכי. בתגובה כינו בג'יהאד האיסלאמי את הסרטון "הכרזת מלחמה", וציינו כי זכותם להגיב על התקיפה.