יו"ר העבודה, אבי גבאי, בישיבת סיעת המחנה הציוני
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

גבאי: "השמאל שכח מה זה להיות יהודים"

יו"ר העבודה אמר את המשפט לצעירי המפלגה בפרפרזה על דברי נתניהו לרב כדורי. "מוכן להיות מספר 2 של לפיד כדי לשנות", אמר
איציק זוארץ
13 בנובמבר 2017
21:19
עודכן ב 08:01

יו"ר העבודה אבי גבאי אמר הערב (שני) בכנס של צעירי המפלגה באוניברסיטת בן גוריון כי "השמאל שכח מה זה להיות יהודים". הוא אמר את הדברים בפרפרזה למשפט שאמר ראש הממשלה בנימין נתניהו באוזני הרב כדורי ב-1997.

גבאי ציטט את המשפט שאמר נתניהו ואמר "מה השמאל עשה בתגובה לזה? שכח מה זה להיות יהודים. חשבנו שאנחנו צריכים להיות רק ליברלים, אבל אנחנו כן צריכים לדבר על הערכים היהודים שלנו, הם הבסיס לכל התורות שקמו אחר כך".

גבאי נשאל אם יהיה מוכן להיות מספר 2 של יאיר לפיד, אם מפלגת יש עתיד תקבל יותר מנדטים. "להיות ראש ממשלה זאת לא מטרה. ברור שאני יכול להיות מספר 2", ענה. "אני מוכן לעשות כל מה שצריך כדי לשנות את מדינת ישראל, ואם זה אומר שזה יקרה בגלל שאנחנו לא נבחרנו כראשונים, אז אני לא אהיה מספר 1, זה לא איזה חלום ילדות".

צפו בתשובתיו של גבאי לצעירי העבודה:

יו"ר העבודה התייחס גם לדבריו בשבועות האחרונים, בין היתר בראיון לכאן רשת ב', שעוררו דיון ציבורי ער. "לא שברתי ימינה ושמאל, זה לא נכון. אמרתי שלא נשב עם הרשימה המשותפת מזמן, ושלא אפנה גושי התנחלויות".

בחודש שעבר אמר גבאי בראיון לתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב', כי בראייתו אין לפנות התנחלויות כחלק מהסכם שלום עם הפלסטינים. "הסיפור הוא מאוד מורכב, אבל אסור לנו להפוך אותו לעוד יותר מורכב על ידי ניסיון להסתכל על פינוי של 80 אלף יהודים כלאחר יד. אני אגב חושב גם שכשמפנים ערבים כלאחר יד זה דבר שהוא בלתי מתקבל בעיניי. אנחנו צריכים לחשוב איך במסגרת של הסכם שלום אנחנו מוצאים פתרון לדבר הזה". הוא הבהיר כי הוא "מתנגד לבנייה מחוץ לגושים".

יומיים לאחר מכן התייחס גבאי לסיכוייו להרכיב את הממשלה הבאה והבהיר כי הוא לא רואה ברשימה המשותפת בראשות איימן עודה שותפה אפשרית בקואליציה עתידית. "אני לא רואה משהו שמחבר אותנו אליהם", אמר.

האזינו לראיון המלא של גבאי לקלמן-ליברמן: