לפיד
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

לפיד לכאן רשת ב': גם אם גבאי יחבור אליי, אפנה לליכוד

לדברי יו"ר יש עתיד, "המדינה זקוקה לממשלת אחדות לאומית". על אמירת יו"ר העבודה על השמאל: סבא שלי לא היה יהודי?
מערכת כאן ועכשיו
14 בנובמבר 2017
08:05
עודכן ב 13:00

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, אמר הבוקר (שלישי) כי גם אם יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי יבקש להיות מספר 2 שלו, הוא ישאף להקים ממשלת אחדות עם הליכוד. "אם גבאי יבחר בי אני אפנה גם לליכוד כי המדינה זקוקה לממשלת אחדות לאומית", אמר לפיד בראיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'. "עד אז אני מציע לכל הפוליטיקאים הישראלים להפסיק להתעסק בעצמם ולהתעסק במהות, יהיו בחירות והציבור יחליט".

לפיד תקף בראיון את גבאי על אמירתו אמש כי "השמאל שכח מה זה להיות יהודים". "הניסיון להחליט לאחרים מה זה להיות יהודי הוא ניסיון מקומם", אמר לפיד. "כמו שהוא אמר שמי שלא מאמין באלוהים הוא לא יהודי. למה סבא שלי לא היה יהודי? למה הנאצים ניסו להרוג אותו? אפשר לפנות למרכז, אבל לא צריך לשחזר את הרגעים הכי גרועים של נתניהו".

בהתייחס לנוכחות איראן בסוריה אמר יו"ר יש עתיד כי איראן הציעה לנשיא סוריה אסד הסכם גדול שיאפשר לה להקים בסוריה בסיס ימי ובסיס אווירי, אך נענתה בשלילה. לדבריו, "האיראנים פועלים מולנו בשלוש חזיתות - בעזה, בלבנון ובסוריה ויש להבהיר להם שאנו נתקוף בכל מקום שבו ההתארגנות שלהם מסכנת אותנו.

"מצד אחד זה כישלון גדול של המדיניות הישראלית - יש הסכם עם האיראנים ויש איראנים בסוריה. מצד שני נכונה המדיניות של לפעול כל הזמן אל מול איראן ובזה ראש הממשלה צודק צריך להבהיר לרוסים שמבחינתנו מנגנון התאום לא תקף מול התארגנות איראנית", אמר לפיד. "אנחנו צריכים לגרום לאמריקאים להיות יותר מעורבים, פה אנחנו לא פועלים נכון. האמריקאים צריכים לדעת שאם הם לא יפעלו הם ימצאו את עצמם מול עימות שהם לא יכולים לשלוט בו".

לפיד התייחס בראיון גם אל תיק 3000, ואמר: "נתניהו בלחץ כי פרשת הצוללת סוגרת עליו. זה ברור שהוא ייחקר, זה ביטחון המדינה, קודש הקודשים. האנשים הכי קרובים אליו בעולם מסובכים עד צוואר. קו ההגנה שלו הוא שהוא לא יודע מה קורה סביבו - אם זה נכון הוא לא כשיר להיות ראש ממשלה. אם אנחנו רוצים מדינת חזקה אנחנו צריכים מדינת חוק, הצבא הזה צריך להילחם בשביל משהו והדבר הזה הוא מדינה דמוקרטית מתוקנת".