אלשיך וארדן, בשנה שעברה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ארדן לכאן רשת ב': לא אאפשר חקיקה נגד המשטרה או המפכ"ל

לדברי השר לביטחון הפנים, "כשיש גל חקיקה שאפילו מפתיעה אותי אז ודאי שאתנגד לה בתוקף". על מניעת כניסתם של חברי הפרלמנט: מחרימי ישראל
מערכת כאן ועכשיו
14 בנובמבר 2017
10:17

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, אמר הבוקר (שלישי) בראיון לשלום קיטל בכאן רשת ב' כי לא יאפשר חקיקה שפוגעת במשטרה או במפכ"ל רוני אלשיך. "יש לי אחריות שמשטרת ישראל תישמר. כשיש גל של חקיקה פרטית שאפילו מפתיעה אותי, ולא מתואמת עם משרדי ולא נבחנת במקצועיות לעומק, אז ודאי שאתנגד לה בתוקף".

ארדן הוסיף: "לא אתן שום פגיעה בתנאי המפכ"ל או בתנאי הקצינים כי באווירה הנוכחית זה גם יוצר סוג של דה לגיטימציה. מצד שני גם צריך להבין שיש כאן רשויות דמוקרטיות נוספות כמו הכנסת וגם להן יש אחריות וגם סמכות לפעמים לבקר את העבודה של המשטרה".

על מניעת כניסתם של חברי הפרלמנט האירופיים אמר ארדן כי "היה לנו מידע שרוצה להגיע לכאן קבוצה שהסיבה לביקור היא הזדהות עם האסירים הפלסטינים וביקור אצל מרואן ברגותי. כשאנחנו בודקים גם מה הרקע של אותם אנשים, למרות שיש להם תפקידים פוליטיים חשובים, אתה מגלה שהם גם פעילי חרם שתומכים ומקדמים לאורך כל השנה חרמות נגד מדינת ישראל. לכן החלטתי בעצה אחת עם שר הפנים אריה דרעי שזו סמכותו הישירה, לאסור את כניסתם לישראל. מדינה נורמלית לא מאפשרת לאנשים שהם לא תושביה או אזרחיה להיכנס אליה בשביל לאסוף כאן איזשהו מידע, לעוות אותו ואז להשתמש בו נגדה".

לדבריו, "תמיד שווה לנסות לשכנע אנשים בצדקת דרכה של מדינת ישראל אלא אם כן אתה יודע מראש שהאנשים האלה – לא משנה מה תאמר להם – עמדתם נקבעה. ולא רק שהיא נקבעה, הם גם מעוותים את האמת ומפיצים הסתה נגד ישראל".

בהתייחס לפריסת סוללות כיפת ברזל אמר השר לביטחון הפנים: "העלינו את רמת הכוננות בכל אזור הדרום ובכלל כיוון שמההערכות והמודיעין שמצטבר.. הג'יהאד האיסלאמי כנראה תכנן ועדיין מתכנן איזושהי תגובה וברגע שההערכה לקיומה של אותה תגובה עלתה, היה צורך להעביר מסר מאוד ברור - גם לג'יהאד אבל גם לחמאס - שהוא אחראי למה שקורה ברצועה, שהתגובה תהיה מאוד מאוד קשה, כולל בחמאס ובתשתית שלו. אנחנו עדיין מקווים שהמסר הזה יעשה את שלו והשקט יישמר".

 על סדרת הכתבות "מוות בחסות החוק" של יפעת גליק בכאן 11 אמר ארדן: "אני חושב שמשטרת ישראל עברה תהליכים מדהימים לטובה מאז אירועי אוקטובר 2000 וביחס להיקף ההפגנות וכל מיני אירועי סדר ציבורי, וגם בהתמודדות שלה עם אירועים פליליים.... אני ממש לא חושב שידה של משטרת ישראל קלה על ההדק – להיפך. אל תשכח ששוטרי משטרת ישראל חשופים יותר מכל מדינה אחרת בעולם להתקפות טרור. במבחן השטח והמציאות השוטרות והשוטרים שלנו נוהגים בקור רוח ואיפוק. יכול להיות שיש פה ושם חריג, מישהו שעלול לאבד שליטה".