נשיא איראן חסן רוחאני ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין
צילום: אי-פי

"הרוסים צודקים - אין התחייבות להוצאת האיראנים מסוריה"

גורם ישראלי בכיר מאוד: עיקר המאמץ הוא למנוע מאיראן להקים בסיס ימי ואווירי במדינה. שאלת עומק רצועת הביטחון בגבול חשובה, אך לא דרמטית
גילי כהן ומואב ורדי
14 בנובמבר 2017
20:28

גורם ישראלי, שנחשף לפרטי ההסכם בין ארצות הברית לרוסיה, מאשר את דבריו של שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, שלפיהם ההסכם בין וושינגטון למוסקבה לא כולל התחייבות להוצאת הכוחות האיראניים מסוריה, אלא רק את דחיקתם מהגבול. כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11.

במהלך ביקורו של הרמטכ"ל האיראני בדמשק, הוא ביקש מהסורים להקים נמל ימי בעיר טרטוס ובסיס אווירי, כחלק ממאמץ גדול של טהראן להקים ראש גשר איראני לים התיכון. גורם בכיר מאוד בישראל אומר, כי עיקר המאמץ כעת הוא לסכל את הקמתם של בסיסים אלה, ולא רצועת הביטחון ברמת הגולן.

מלבד נושא הבסיסים, בישראל מנסים להשפיע על כמה סוגיות נוספות בכל הקשור לנוכחות האיראנית בסוריה. בין היתר עוסקים בישראל במנגנון היישום של ההסכם בשטח ובמידת מעורבותם של האמריקנים באזור.

בימים אלו נמצאת בישראל משלחת בכירה מארצות הברית, שנפגשת עם ראש המועצה לביטחון לאומי מאיר בן שבת. אנשי המשלחת ייפגשו גם עם קצינים בכירים בצה"ל, ביניהם ראש חטיבת המחקר באגף המודיעין, שיציג את תמונת המצב העדכנית של האיראנים בסוריה.

בלשכתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיבו מוקדם יותר היום לדבריו של לברוב על הנוכחות האיראנית בסוריה. "ישראל הבהירה לידידינו במוסקבה את עמדתה, וראש הממשלה אף אמר זאת לנשיא פוטין - ישראל תמשיך לדאוג לאינטרסים הביטחוניים שלה בכל מקרה ובכל מצב", אמרו גורמים בלשכה."ההסכם מדבר במפורש על 'כוחות שאינם סורים'".