בית המחבל

צה"ל הרס את ביתו של המחבל שביצע את הפיגוע בהר אדר

חלק מביתו של נימר אל-ג'מל בכפר סוריכ נהרס הלילה. בפיגוע בספטמבר נהרגו לוחם משמר הגבול ושניים מאנשי כוחות הביטחון ביישוב
גל ברגר וענבל תמיר
15 בנובמבר 2017
07:34
עודכן ב 10:39

כוחות צה"ל הרסו הלילה (רביעי)  בכפר בית סוריכ חלק מביתו של המחבל נימר אל-ג'מל, שביצע את הפיגוע בהר אדר לפני כחודשיים. בפיגוע נהרגו לוחם משמר הגבול ושניים מאנשי כוחות הביטחון של היישוב.

הפיגוע התרחש ב-26 בספטמבר. המחבל הגיע לשער האחורי של הר אדר ביחד עם פועלים פלסטינים המחזיקים באישור עבודה, שלף אקדח ופתח באש לעבר המאבטחים והשוטרים בעמדת הבידוק. המאבטחים והשוטרים שהיו במקום הגיבו בירי, והמחבל נהרג במקום. מהירי נהרגו לוחם משמר הגבול סלומון גברייה, בן 20 מבאר יעקב, והמאבטחים יוסף עותמאן בן ה-25 מהכפר אבו גוש ואור אריש בן 25 מהר אדר.

האקדח שבו השתמש המחבל בפיגוע הירי (צילום: דוברות המשטרה)

המחבל נימר אל-ג'מל

אל-ג'מל היה נשוי ואב לארבעה, בעל רקע של אלימות במשפחה. אשתו נמלטה לירדן. הוא החזיק ברישיון עבודה בישראל. בכלי תקשורת פלסטיניים פורסם מכתב שהותיר המחבל לאשתו לפני שיצא לבצע את הפיגוע, ובו נכתב: "כאשר תקומי בבוקר תראי את התמונה הזאת. כדי להשקיט את המצפון שלך, את היית אישה טובה ואם רחומה ואני הייתי בעל גרוע. אני אומר זאת בדעה צלולה: לאשתי אין שום קשר למה שהולך לקרות מחר".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתגובה לפיגוע: "נהרוס את בית המחבל ואנחנו שוללים עכשיו את תעודות העבודה של משפחתו המורחבת". הוא האשים כי "הפיגוע הרצחני הזה הוא תוצאה בין השאר של הסתה שיטתית של הרשות".

בכיר חמאס בעזה, אחמד בחר, קיים שיחת טלפון עם הורי המחבל ומסר למשפחה כי "העם הפלסטיני גאה בפעולה". גם מנהיג חמאס איסמאעיל הנייה בירך על הפיגוע וכינה אותו "פעולה הירואית".

תושב הר אדר אמר לתכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב' כי לא היו סימנים מקדימים לפיגוע: "יש לנו מערכת יחסים נהדרת עם הפועלים ביישוב. אלה פועלים שבנו את היישוב הזה ומתחזקים אותו. זה יום עצוב". התושב הדגיש כי "עד היום, מעולם לא נתקלתי בפועל עוין. הם בני משפחה ובני בית פה, כולם אנשים חיוביים. אני ממש לא יודע מאיפה זה בא".