התערבותה של איראן בסוריה
צילום: אי-פי

שר בכיר: הבהרנו לרוסים את הקווים האדומים שלנו בסוריה

על רקע מעורבותה הגוברת של איראן בסוריה, השר אומר כי "ישראל שמה את הקלפים על השולחן". לדבריו, הנוכחות האיראנית מנוגדת גם לאינטרסים של מוסקבה
גילי כהן
15 בנובמבר 2017
08:15

שר בכיר התייחס הבוקר (רביעי) למעורבות ההולכת וגוברת של איראן בסוריה, ואמר כי ישראל הבהירה לרוסיה את "הקווים האדומים" שלה בסוגייה. "ישראל שמה את הקלפים על השולחן", הסביר השר. "הוכחנו שאנחנו רציניים גם בעבר".

אתמול אמר שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, כי מוסקבה לא הבטיחה לערוב להוצאת הכוחות הנתמכים על ידי איראן מסוריה. בלשכת ראש הממשלה מיהרו להגיב, ואמרו: "ישראל הבהירה לידידינו במוסקבה את עמדתה וראש הממשלה אף אמר זאת לנשיא פוטין. ישראל תמשיך לדאוג לאינטרסים הביטחוניים שלה בכל מקרה ובכל מצב".

השר הבכיר שדיבר הבוקר אמר, כי נתניהו מנסה לשכנע את הרוסים שהאינטרס של מוסקבה הוא לצמצם את הנוכחות של איראן בסוריה. לדבריו, הטענה הישראלית היא שבתום הלחימה איראן ורוסיה יתחרו על המשאבים הכלכליים במדינה.

על פי תמונות לווין שפורסמו ברשת BBC, נראית בנייתו של בסיס צבאי איראני בסוריה, אך לא מדובר בבסיס ימי או אווירי – הסוגיה שמטרידה יותר מכל את ישראל. איראן טוענת כי נוכחותה בסוריה נסמכת על בקשה רשמית של המשטר הסורי.

אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11, כי במהלך ביקורו של הרמטכ"ל האיראני בדמשק, הוא ביקש מהסורים להקים נמל ימי בעיר טרטוס ובסיס אווירי - שישמשו את הכוחות של ארצו. גורם בכיר מאוד בירושלים אמר בתגובה, כי עיקר המאמץ של ישראל כעת הוא לסכל את הקמתם של בסיסים אלה, ולא רצועת הביטחון ברמת הגולן שעליה פורסם בעבר.