ח"כ דודי אמסלם
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הכנסת אישרה: הליכוד ישלוט בקצב התקדמות "חוק ההמלצות"

בעקבות הפשרה בין הבית היהודי לליכוד, מליאת הכנסת הצביעה בעד העברת החוק לוועדת הפנים בראשות ח"כ דודי אמסלם. נוסח החוק דרוש אישור של שקד וארדן
זאב קם
15 בנובמבר 2017
14:17
עודכן ב 18:20

הליכוד ישלוט בקצב התקדמות "חוק ההמלצות" השנוי במחלוקת. מליאת הכנסת אישרה הערב (רביעי) להעביר את החוק שיזם ח"כ דודי אמסלם (הליכוד) מוועדת חוקה, חוק ומשפט שבראשה עומד הבית היהודי אל ועדת הפנים והגנת הסביבה, שבראשה עומד אמסלם עצמו. 33 ח"כים הצביעו בעד העברת החוק לעומת 28 שהתנגדו.

באופוזיציה תקפו בחריפות את ההצעה. לדברי יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג,"הוועדות שהוקמו בכנסת הן ועדות מוגדרות וברורות. לא ייתכן להוציא את החוק הזה מוועדת חוקה. יו"ר הכנסת בפתח המושב ביקש מחברי הכנסת להפסיק ללכת לבג"ץ, אבל הוא שוכח שמה שמביא את העתירות לבג"ץ זו ההתנהגות הפסולה והבזויה של חברי הקואליציה שמסכימים למהלכים כאלה. שאף אחד לא יתפלא אם תבוא עתירה לבג"ץ כשהכללים מופרים ברגל גסה".

בשבוע האחרון התגלע עימות בין הליכוד לבית היהודי על איזו ועדה תדון בהצעת החוק. עד הבוקר, התעקשו במפלגתו של היו"ר נפתלי בנט, כמו גם בכולנו, כי החוק יידון בוועדת החוקה, חוק ומשפט. לבסוף, הסכימו המפלגות להתיישר עם דרישת הליכוד ולהעביר את הצעת החוק לוועדה של ח"כ אמסלם.

משמעות המהלך היא כי הליכוד יוכל לשלוט בקצב התקדמות החוק. ההצבעה במליאת הכנסת על העברת הצעת החוק לידי ועדת הפנים והגנת הסביבה תתקיים כנראה בהמשך היום.

חוק ההמלצות קובע כי המשטרה לא תוכל להמליץ בסיום חקירה אם לדעתה יש צורך להגיש כתב אישום. על פי סיכומים בקואליציה, המשך התקדמות הצבעת החוק דורש תיאום ואישור של שרת המשפטים איילת שקד והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן.