הפנים מאחורי מחאת הנכים: "לא נאבקים על שמפניה וסיגרים"

נעמי וניסים מורביה, 40 שנה ביחד, הובילו את חסימות הכבישים שהסתיימו בהעלאה של קצבת הנכות. פרויקט מיוחד: 2,342 יומן מחאה, פרק 1
מוריה דביר
15 בנובמבר 2017
17:41

חודשים ארוכים של הפגנות, חסימות, מתווים והצהרות מיצבו את מאבק הנכים להעלאת קצבתם החודשית לאחד מהגדולים ביותר שהתרחשו בישראל בשנים האחרונות. בעיצומה של המחאה, יצא צוות מערכת "כאן ועכשיו" לכבישים כדי ללוות את מנהיגי המאבק, ולהבין מקרוב מה הניע אותם לצאת לרחובות, מה עומד מאחורי הקריאה להשוות את קצבתם לשכר המינימום ומדוע בחרו דווקא בתזמון הזה כדי לפעול. היינו איתם בדרכים, בתכנונים, בישיבות עם מקבלי ההחלטות וגם ברגעים הקשים, המצחיקים והמרגשים של הערב שבו נחתם המתווה בין אבי ניסנקורן לנציגי הממשלה.

הפעילים המתועדים בסדרה הם כאלה שהפכו חולשה לכוח. איש מבין מובילי המאבק לא נולד נכה, אך הם הצליחו להפוך את המוגבלות שנחתה עליהם לעוצמה שמניעה אותם לפעול ולעשות. יחד איתם הם סוחפים עשרות רבות של נכים שסוף סוף זוכים להתייחסות - מצד האזרחים, מצד התקשורת ומצד מקבלי ההחלטות. גם המתנגדים למתווה שהתקבל בערב יום כיפור מסכימים שמדובר באירוע היסטורי. לאחר 12 שנים של הקפאה, קצבאות הנכות זוכות לעלייה משמעותית. זה קרה בזכות אנשים חולים, מוגבלים, חלקם מונשמים, חלקם משותקים לחלוטין, שהחליטו שאף אחד לא יתקע להם מקלות בכיסאות הגלגלים.

במרכזו של הפרק הראשון בסדרה "2,342 - יומן מחאה" (כמו קצבת הנכות הנוכחית), עומדים ניסים ונעמי מורביה מ"מטה מאבק הנכים". שניהם לקחו חלק בהפגנות הגדולות שהתקיימו בחורף 2001 מול הכנסת. למודי מאבקים ואכזבות, אך חדורי רוח לחימה, הם מובילים אחריהם קבוצה גדולה של נכים שרואים בהם סוג של אמא ואבא, ואחראים להרבה משיכות בחוטים של הנעשה מאחורי הקלעים של המאבק. את כל אלה הם עושים בהרבה חן, הומור ובזכות האהבה הגדולה שיש ביניהם. הפרקים הבאים בסדרה יעסקו באלכס פרידמן מ"נכה לא חצי בן אדם", שיספק טעימה מהמסלול שעבר המאבק החל מפייסבוק ועד למשרדי האוצר, ואייל כהן מ"הנכים הופכים לפנתרים". כהן הפך לנכה רק לפני שנה וחצי, ואחראי לכמה מהחסימות הקשות והרגעים הזכורים ביותר מהמאבק הנוכחי, לאחר שהתנגד למתווה שהתקבל על ידי שאר הארגונים.