מיליצות שיעיות בשטח סוריה
צילום: אי-פי

ליברמן לכאן רשת ב': "משמרים חופש פעולה מוחלט בסוריה"

שר הביטחון הצהיר כי ישראל "לא תהסס לפעול", ואמר כי רק האינטרס הישראלי מנחה אותו. עם זאת, העריך כי הדבר לא יוביל לעימות עם רוסיה. האזינו
16 בנובמבר 2017
08:07
עודכן ב 09:31

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הבהיר הבוקר (חמישי) בראיון לכאן רשת ב' כי ישראל לא תהסס להמשיך ולפעול בשטח סוריה אם תראה בכך צורך. "אנחנו משמרים חופש פעולה מוחלט. מה שמנחה אותנו הוא אך ורק האינטרס הביטחוני הישראלי", אמר ליברמן בתכנית של צברי וקרקובסקי. למרות זאת, הוא העריך כי הדבר לא יגרור עימות מול רוסיה.

"אנחנו מנהלים דיאלוג מול כל הגורמים, בראשם ארצות הברית ורוסיה", הסביר ליברמן. "אנחנו מסבירים להם תמיד למה אנחנו פועלים. כולם, כולל איראן ואסד, מבינים היטב מה כוונתנו. הבהרנו כבר שלא נסתפק רק במילים".

שר הביטחון טען כי לצד החשש הישראלי מפני ההתפתחויות במדינה השכנה והמתיחות בגבול, "כבר שנים שלא היה כזה שקט, גם בצפון וגם בדרום. עשרות שנים לא הייתה כזו יציבות".

הבוקר פרסמה הכתבת המדינית גילי כהן התבטאות של שר בכיר בנוגע לנוכחות האיראנית בשטח סוריה בכאן רשת ב'. "אף אחד לא יעזור לנו להוציא את האיראנים מסוריה – לא ארצות הברית ולא רוסיה. ישראל תצטרך לדאוג לעצמה בנושא הזה, והשאלה היא אם מישהו ינסה להפריע לה בדרך", אמר השר, שדבריו הובאו ביומן הבוקר.

השר הבכיר הזהיר כי ההסכם שנחתם לאחרונה בין רוסיה וארצות הברית עלול לתת לאיראן תחושת לגיטימיות ו"להגביר את התעוזה שלהם", לדבריו. "אנחנו ניצבים בפני נקודת מבחן", הוא אמר עוד.

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי משטרו של נשיא סוריה בשאר אסד פנה לרוסיה וביקש ממנה להפסיק את חופש הפעולה האווירי של ישראל בשמי ארצו. מאחורי הבקשה הסורית עומדת ככל הנראה גם איראן, והיא מכוונת לתקיפות השונות שיוחסו בתקופה האחרונה לחיל האוויר.

הרוסים מפעילים בסוריה מערכות הגנה אווירית מתקדמות במיוחד, ובפן הצבאי תהיה להם היכולת להשפיע על הפעילות הישראלית בשמי המדינה. למרות זאת, נכון להיום חופש הפעולה האווירי של ישראל עדיין נשמר באזור ולא הושפע לעת עתה מהבקשה הסורית.

ליברמן אמר אתמול בסיור שקיים עם קצינים בכירים בצה"ל בגבול הצפון כי "לא נאפשר התבססות שיעית והתבססות איראנית בסוריה, ולא נאפשר להפוך את כל סוריה למוצב קדמי כנגד מדינת ישראל. מי שלא הבין זאת, כדאי שיבין".