ראש עיריית קריית מוצקין חיים צורי
צילום: ד"ר אבישי טייכר

המתנ"ס והדולרים: מסלול הכסף לכאורה של ראש העיר קריית מוצקין

תחקיר "כאן מקומי": מקורב לחיים צורי העיד במשטרה על כספים שעברו מהמתנ"ס העירוני לכיסו הפרטי של ראש העיר וסביבתו. פעיל המקורב לראש העיר נעצר
חן ביאר
16 בנובמבר 2017
12:18

תחקיר התכנית "כאן מקומי", שעיקריו הובאו הבוקר (חמישי) בכאן רשת ב', חושף עדות שהוגשה למשטרה ומתארת שורה של מעשים אסורים לכאורה במעורבותו של ראש עיריית קריית מוצקין, חיים צורי. על פי עדות מקורבו של צורי, בסביבתו פעל מנגנון להעברת כספים מהמתנ"ס העירוני לכיסים הפרטיים שלו ושל גורמים בסביבתו. הסיפור המלא ישודר בכאן רשת ב' הערב ב-21:00.

האזינו לעדות המקורב לראש העיר:

את העדות במשטרה מסר יוסי עמארה, תושב קריית מוצקין שהיה בעל עסק בחיפה ופעל בסביבתו של ראש העיר. לפי עדותו, הוא נהג לקבל המחאות של המתנ"ס העירוני מידי פעיל פוליטי המקורב לראש העירייה, ולפרוט אותן אצל חלפני כספים לדולרים במזומן. הכסף היה מועבר בחזרה אל הפעיל המקורב לצורי, ולטענת עמארה, גם לראש העיר עצמו.

מלבד העדות, המשטרה מחזיקה בהקלטה שבה חלפן כספים מנצרת מאשר כי ראש העיר ביקר אצלו בעסק. בנוסף לכך, הועברו אליה גם צילומים של כמה מההמחאות המדוברות. בעקבות העדות, נעצר אותו פעיל פוליטי המקורב לצורי ונחקר. ראש העיר עצמו לא זומן לחקירה.

במשטרה סירבו להתייחס הבוקר לפרסום בכאן רשת ב'. בפרקליטות אישרו את קיומו של תיק החקירה, אך סירבו למסור פרטים נוספים. למרות זאת, גורם בפרקליטות המכיר את התיק טען כי הוא ועמיתיו היו "המומים מהאופן שבו החקירה התנהלה על ידי המשטרה". לדברי הגור, במהלך פגישה בין הגורמים השונים שעסקו בתיק נרשמו חילופי האשמות.

עורכי דינו של חיים צורי, יעקב בורובסקי ורון אביב, אמרו בתגובה: "ה'עובדות' המפורטות מחוסרות כל עיגון במציאות וכולן מצוצות מן האצבע. אותו גורם אינטרסנטי שהפיץ את הבדיקות – יוסי עמארה – כבר ניגף בעבר בניסיונו לטפול האשמות כזב דומות על שולחנו, ובימים אלה מתגבשת תביעת לשון הרע נגד כל הגורמים שיזמו את דברי הבלע חסרי השחר. אנו מצפים כי תפעלו באחריות העיתונאית המתחייבת, ולא תיגררו אחר רכילות זולה ומופרכת מעיקרה".