הרמטכ"ל גדי איזנקוט
צילום: גפן רזניק, דובר צה"ל

הרמטכ"ל בראיון לעיתון סעודי: "אנו מסכימים לחלוטין בנושא איראן"

על רקע המתיחות הגוברת בגבול הצפון, אמר איזנקוט לעיתון "אילאף": "סעודיה מעולם לא הייתה אויב, לא מתכוונים ליזום שום התקפה על חיזבאללה בלבנון"
רועי שרון
16 בנובמבר 2017
15:02

הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, אמר בראיון שהתפרסם היום (חמישי) ביומון הסעודי "אילאף" כי בין ישראל לממלכה הערבית שוררת הסכמה מלאה בנוגע לסכנה הנשקפת מאיראן. "סעודיה מעולם לא הייתה אויב ולא נלחמה בנו. יש בינינו הרבה אינטרסים משותפים, ואני חושב שיש הסכמה מלאה סביב בכל מה שנוגע לציר האיראני", אמר איזנקוט.

איזנקוט נדרש גם למצב הפוליטי הנפיץ בלבנון בעקבות התפטרות ראש הממשלה אל-חרירי, והבהיר כי בניגוד להאשמות של חיזבאללה – לישראל אין שום כוונה לתקוף את הארגון. "השקט בגבול נמשך 11 שנים ואני שמח מכך", אמר הרמטכ"ל, "אין לנו שום כוונה להגיע למלחמה עם חיזבאללה". לצד זאת, הוא ציין כי "אנחנו רואים ניסיונות איראניים שעלולים להביא להסלמה. לא נקבל שום איום אסטרטגי על מדינת ישראל".

איזנקוט פירט "שני סהרים שיעיים שבאמצעותם אפשר לראות את התכנית האיראנית לשלוט במזרח התיכון": הראשון מאיראן, דרך עיראק לסוריה ולבנון, והשני דרך המפרץ הפרסי, מבחרין לתימן ועד הים האדום. "חייבים למנוע מזה לקרות באזור", הזהיר הרמטכ"ל. לדבריו, "יש תקווה בהצהרות ובנאום של הנשיא האמריקני טראמפ, שדיבר על הצורך למנוע את תוכנית הטילים האיראניים וההתבססות בסוריה ועיראק".

על ההסכם שנחתם בסוריה בין ארצות הברית לרוסיה, אמר איזנקוט: "דרישתנו היא שחיזבאללה יעזוב את סוריה ושאיראן והמיליציות שלה ייסוגו משם. אנחנן אמרנו בגלוי ובאופן שקט וחשאי שאנחנו לא נקבל התבססות איראנית בסוריה, ובמיוחד התרכזות שלהם ממערב לכביש דמשק-סוידאא. אנו לא נרשה שום נוכחות איראנית, הזהרנו אותם מבניית מפעלים או בסיסים צבאיים ולא נרשה זאת".

בשבוע שעבר האשים מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, את סעודיה כי היא מסיתה את ישראל לתקוף בלבנון. "סעודיה הכריזה מלחמה נגד לבנון ונגד חיזבאללה", אמר נסראללה בראיון לערוץ "אל-מנאר", הערוץ של ארגון הטרור.

"הסעודים רוצים להסית את מדינות האזור נגד לבנון ולמנוע מהאזרחים שלהן לנסוע ללבנון", אמר נסראללה והוסיף כי הסעודים לא מסתפקים בכך אלא לדבריו, רוצים לגרום לישראל לתקוף את לבנון: "הסעודים רוצים להסית את מדינות העולם נגד לבנון, אבל הכי מסוכן – לא שזה יפחיד אותנו – הוא ההסתה שישראל תתקוף בלבנון".