טנק ברמת הגולן
צילום: עופר זינדון, פלאש 90

צה"ל ירה פגז לעבר עמדה סורית ברמת הגולן

בעקבות עבודות שביצע כוח סורי בעמדה באיזור החיץ, בוצע ירי אזהרה מהצד הישראלי, שלא גרר נפגעים
ענבל תמיר
18 בנובמבר 2017
17:13

צה"ל ירה היום (שבת) פגז לעבר עמדה סורית בצפון רמת הגולן, לאחר שבוצעו בה עבודות במרחב החיץ, בניגוד להסכמי שביתת הנשק. לא נודע על נפגעים. ירי התגובה הישראלי מצטרף לרצף תקריות בגבול בין ישראל לסוריה בשבועות האחרונים, האחרונה שבהם בשבוע שעבר, אז יירט צה"ל כלי טיס בלתי מאויש שחצה את השטח המפורז והתקרב לרמת הגולן.

השבוע פורסם לראשונה בחדשות השבוע בכאן 11 כי סוריה פנתה לרוסיה וביקשה ממנה להפסיק את חופש הפעולה האווירי של ישראל בשמי המדינה. מאחורי הבקשה הסורית עומדת ככל הנראה גם איראן, והיא מכוונת לתקיפות השונות שיוחסו בתקופה האחרונה לחיל האוויר. עם זאת, חופש הפעולה האווירי של ישראל עדיין נשמר באזור ולא הושפע לעת עתה מהבקשה הסורית.

השבוע פירסם היומון הסעודי "אילאף" ראיון עם הרמטכ"ל גדי איזנקוט, בו התייחס אייזנקוט לההסכם שנחתם בסוריה בין ארצות הברית לרוסיה, אמר איזנקוט: "דרישתנו היא שחיזבאללה יעזוב את סוריה ושאיראן והמיליציות שלה ייסוגו משם. אנחנן אמרנו בגלוי ובאופן שקט וחשאי שאנחנו לא נקבל התבססות איראנית בסוריה, ובמיוחד התרכזות שלהם ממערב לכביש דמשק-סוידאא. אנו לא נרשה שום נוכחות איראנית, הזהרנו אותם מבניית מפעלים או בסיסים צבאיים ולא נרשה זאת".

תגובות צה"ל בעקבות מלחמת האזרחים בסוריה מתמקדות זליגות אירועי הלחימה בגולן אל שטח ישראל, במה שנתפס במערכת הביטחונית כפגיעה בריבונותה של ישראל. עם זאת, לפני כשבועיים פרסם צה"ל הודעה חריגה, בה נכתב כי הוא מוכן לסייע לתושבי הכפר הדרוזי חאדר שבגולן הסורי, וימנע פגיעה בו או את כיבושו. נכונותו של צה"ל להתערב הגיעה בעקבות פיגוע התאבדות בכפר שבשליטת משטר אסד, במהלכו נהרגו תשעה בני אדם ו-23 נפצעו. עשרות דרוזים שהתקהלו ליד גדר הגבול פרצו שער ונכנסו למובלעת שבשליטת ישראל, אך כוחות צה"ל רדפו אחריהם והחזירו אותם.