אנשי ביטחון של חמאס מנהלים את התנועה במעבר רפיח, ה
צילום: אי-פי

אחרי עשור: מעבר רפיח נפתח תחת שליטת הרשות הפלסטינית

על פי הדיווחים מעזה, 11 אוטובוסים עברו במסוף עם נוסעים שיצאו מעזה לכיוון מצרים. אנשי מנגנון הביטחון הלאומי של חמאס נפרסו מחוץ למעבר
גל ברגר
18 בנובמבר 2017
18:11
עודכן ב 18:22

מסוף רפיח בין עזה למצרים נפתח היום (שבת) תחת אחריות הרשות הפלסטינית, לראשונה זה עשור. על פי הדיווחים מעזה, 11 אוטובוסים עברו במסוף עם נוסעים שיצאו מעזה לכיוון מצרים, ושניים נכנסו ממצרים לרצועה. עוד נמסר כי אנשי משמר הנשיאות של אבו מאזן בלבוש אזרחי פעלו בתוך המסוף לצד אנשי מנגנוני הביטחון של הרשות, וכי מחוץ למסוף נפרסו אנשי מנגנון הביטחון הלאומי של חמאס.


המסוף נפתח לאחר שאתמול באו לעזה ראש המודיעין הפלסטיני מאג'ד פרג' וראש מנהלת המעברים ברשות הפלסטינית נזמי מהנא כדי לדון עם מקביליהם ברצועה בסידורי פתיחתו. דובר משרד הפנים בעזה איאד אל-בוזום הביע תקווה שזוהי תחילתו של שלב חדש במסוף רפיח ושהוא ייפתח באופן קבוע. המסוף צפוי להיפתח גם מחר ומחרתיים בשני הכיוונים. אתר אינטרנט המקורב לג'יהאד האסלאמי דיווח כי שלטונות מצרים אפשרו לשבע משאיות עם דלקים להיכנס דרך המסוף לרצועת עזה, אך נמנעה כניסת חומרי בנייה דרך המסוף.

ברקע, נציגי הארגונים הפלסטיניים בעזה נערכים לצאת השבוע דרך מסוף רפיח למצרים כדי להשתתף בשיחות הפיוס שתארח קהיר מיום שלישי הקרוב ולמשך שלושה או ארבעה ימים. השיחות צפויות לעסוק בסוגיות ביטחוניות הנוגעות לרצועת עזה, בתהליך האינטגרציה בין המוסדות שהקים חמאס ברצועה לבין אלו של הרשות הפלסטינית ובבחירות הכלליות ברשות, כמו גם בבחירות באש"ף לקראת צירוף חמאס והג'יהאד האסלאמי לארגון. בראש משלחת פת"ח לשיחות צפוי לעמוד עזאם אל-אחמד ובראש משלחת חמאס יעמוד סגן מנהיג הארגון סאלח אל-עארורי ותצטרף אליו משלחת חמאס בעזה בראשות יחיא סינוואר. ברמאללה הפגינו היום כמאתיים איש למען אחדות פנים פלסטינית.