פיגוע בכביש 443, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הרשות ומחבלים יפצו קרובי נרצחים בפיגוע ב-62 מיליון שקל

משפחת סוורי, ששלושה מיקיריה נרצחו בפיגוע ירי בכביש 443 באינתיפאדה השנייה, תקבל גם הוצאות משפט בסך 11 מיליון שקל. בין המפצים - מרואן ברגותי
אמוץ שפירא
19 בנובמבר 2017
11:39
עודכן ב 11:42

הרשות הפלסטינית והמחבלים שביצעו פיגוע ירי בכביש 443 באוגוסט 2001, שבו נרצחו שלושה ישראלים, יפצו את קרוביהם ב-62 מיליון שקל - כך פסק הבוקר (ראשון) בית המשפט המחוזי בירושלים. בנוסף נגזר על המחבלים לשלם הוצאות משפט בסך 11 מיליון שקל.

בפיגוע הירי, שהתרחש במהלך האינתיפאדה השנייה במוצאי שבת 25 באוגוסט 2001, נרצחו יניב בן שלום ואשתו שרון, שגוננה על שתי בנותיהם הקטנות ונורתה בגבה, ודורון סווירי, אחיה של שרון. המשפחה הייתה בדרכה חזרה מטיול באילת, ובכביש 443 נצמד אליה כלי הרכב של המחבלים, שפתחו בירי.

המחבלים שהיו במכונית הם אחמד טאלב מוסטפא ברגותי, אחיינו של מרואן ברגותי; מחמד רחמאן סאלם מצלח; חוסאם עקל רג'ב שחאדה; הייתם אלמותפק חמדאן; פארס צאדק מחמד עאנם; ועלי עליאן.

בין הפלסטינים שנגזר עליהם לשלם פיצויים נמצא גם מרואן ברגותי, מבכירי אש"ף שעמד אז תנזים, הזרוע הצבאית של פתח. בית המשפט קיבל את הטענה שברגותי, המרצה בישראל מאסרי עולם על מעורבותו בפיגועים, ידע על הפיגוע וקיבל עליו דיווח.

ציון סווירי, אביהם של שרון בן שלום ודורון סווירי, אמר כי בפסק דין היסטורי הוכח שהרשות הפלסטינית מימנה ותמכה במחבלים שרצחו את השלושה ופצעו את שתי הילדות שנותרו בחיים. ארגון נפגעי הטרור אלמגור מסר כי "בית המשפט הרים את המסך מעל מה שארגון אלמגור אומר במשך שנים ומה שאומרים בחדרי חדרים בדרג הביטחוני ובדרג המדיני, כי הרשות הפלסטינית תומכת טרור".