יונתן היילו
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ריבלין הקל בעונשו של יונתן היילו, שהרג את אנסו

הנשיא החליט כי חלק מתקופת המאסר יומר במאסר על תנאי, לאחר המלצה של משרד המשפטים. המשמעות: היילו יוכל לעמוד בקרוב בפני ועדת השחרורים
תמר אלמוג
19 בנובמבר 2017
14:30
עודכן ב 14:47

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, החליט היום (ראשון) להקל בעונשו של האסיר יונתן היילו, שהרג ב-2010 את האיש שאנס אותו, ולהמיר חלק ממאסרו בפועל למאסר על תנאי. בכך יוכל היילו לעמוד בפני ועדת השחרורים בתקופה הקרובה, ועונש המאסר בפועל יהיה עשר שנים ושמונה חודשים.

"בהחלטתו של נשיא המדינה, לפני כשנה, נמסר ליונתן היילו כי אם תוגש על ידו בקשת חנינה נוספת בחלוף פרק זמן משמעותי, יהיה מקום לשקול שוב את הבקשה, תוך התחשבות בתהליך השיקום שעבר במהלך תקופת המאסר", נכתב בהודעה מטעם הנשיא. "נוכח תהליך השיקום המשמעותי שעבר היילו בשנה האחרונה, לאור מצבו הרפואי יוצא הדופן, ובהתחשב בנסיבותיו הקשות והמיוחדות, כמי שהיה קרבן למעשים קשים טרם ביצוע המעשה על ידו, החליט היום, ריבלין לאמץ את המלצת שרת המשפטים, איילת שקד, ולהמיר חלק מעונש המאסר בפועל שהוטל על היילו בעונש של מאסר על תנאי".

ב-8 בנומבר המליצה שקד לנשיא לקצר את ההמתנה להתייצבותו של היילו בוועדת שחרורים. עורך דינו של היילו, אלון אייזנברג, מסר בתגובה: "אני מברך על ההחלטה האמיצה של מחלקת החנינות במשרד המשפטים. המאבק לצדק עבור יונתן היילו, קורבן להתעללות מינית מתמשכת, שנמשך למעלה משש שנים, נושא סוף סוף פרי".

ההריגה קרתה ב-2010 בשכונת קריית נורדאו בנתניה. היילו, אז בן 23, פגש במרכז מסחרי את ירון איילין, שדרש ממנו אלף שקלים אחרת "יחטוף מכות". היילו, בתגובה, חנק אותו במשך כמה דקות, גרר את גופתו למגרש ריק שם רוצץ את ראשו בלבנים. למחרת הסגיר עצמו למשטרה. בחקירותיו סיפר היילו שאיילין, שהיה עבריין אלים, ביצע בו פעמיים מעשה סדום וסחט והתעלל בו במשך שנים.

ב-2013 גזר בית המשפט המחוזי 20 שנות מאסר על היילו בגין רצח איילין, אך בשנה שעברה הפחית בית המשפט העליון את העונש ל-12 שנות מאסר וסעיף הרצח הומר בהריגה. השופטים הסכימו פה אחד כי היילו אמנם לא פעל מתוך הגנה עצמית, אך איילין התגרה בו באופן מתמשך. גם בבית המשפט המחוזי הסכימו הצדדים שהיילו היה קורבן לאלימות מינית. 

בדצמבר 2016, דחה ריבלין את בקשת החנינה של היילו שהגישו 65 חברי כנסת בשמו של האסיר. הנשיא כתב אז כי בקשת החנינה אינה ערכאת ערעור נוספת להחלטת בית המשפט, אך הוסיף כי בעתיד "ניתן יהיה לשקול את הבקשה, תוך מתן משקל נכבד לתהליך שיקומו בשירות בתי הסוהר".