ח"כ בצלאל סמוטריץ'
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עימות בין הבית היהודי לכולנו סביב החוק להגבלת מבקר המדינה

ח"כ בצלאל סמוטריץ', שיזם את החוק הנועד לצמצם את פעילות המבקר, מאשים את השר כחלון בטרפודו. בתגובה, מאיימים בבית היהודי לתקוע חוקים של כולנו
זאב קם
20 בנובמבר 2017
08:49

עימות פנימי נוסף בתוך הקואליציה, הפעם בין מפלגת כולנו של השר משה כחלון לבין הבית היהודי, כך פורסם הבוקר (שני) ביומן הבוקר בכאן רשת ב'. במוקד ההתנגשות עומד החוק שיזם ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי להגבלת פעילותו של מבקר המדינה, ושההצבעה בעניינו נדחתה אתמול בחודש.

לטענת סמוטריץ', מפלגת כולנו אחראית לטרפוד החוק בוועדת השרים לחקיקה ולעיכוב בהצבעה עליו. אתמול התייצב שר האוצר כחלון בוועדה כדי למנוע את אישור החוק, ולדברי חבר הכנסת של הבית היהודי, מדובר בנקמה על כך שסמוטריץ' מקדם את "חוק ירושלים", המיטיב עם ראש העיר ניר ברקת שנחשב ליריבו של כחלון.

עוד האשים יוזם החוק כי כחלון הבטיח לו שאמנם יתנגד להגבלת סמכויות המבקר, אך לא ייצא למאבק בנושא – הבטחה שהופרה לדברי סמוטריץ'. בסביבתו של כחלון הגיבו בביטול לטענות וציינו כי הוא מקפיד להיאבק ביוזמות הפוגעות בעיניו בשלטון החוק. "הטענות של סמוטריץ' מעלות גיחוך", הם אמרו.

בבית היהודי מתכוונים להביא את "חוק המבקר" להצבעה נוספת בשבועות הקרובים, ומאיימים כעת כי אם כחלון יתקע אותו שוב ויגיש ערר לאחר שיעבור – מפלגתו של נפתלי בנט תתקע בתגובה חוקים של סיעת כולנו. גורמים בבית היהודי התבטאו ואמרו כי "משם קצרה הדרך לבחירות".

אתמול נודע כי מבקר המדינה, יוסף שפירא, פנה בחודשים האחרונים לכמה פוליטיקאים כדי לדון עימם בהצעת החוק להגבלת פעילותו. פגישותיו של שפירא נחשפו במסגרת פרסום התיעוד של יומנו, בעקבות עתירה של התנועה למשילות ודמוקרטיה. על פי היומן, נפגש המבקר בין השאר פעמיים עם שר האוצר משה כחלון, עם יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן, יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג ועם חברי הכנסת משה גפני (דגל התורה), יאיר לפיד (יש עתיד), דודי אמסלם (הליכוד) ויעקב פרי (יש עתיד).