ליברמן, בשבוע שעבר
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

ליברמן דורש תוספת של 4.8 מיליארד שקלים לצה"ל: "הסביבה נפיצה"

לטענת שר הביטחון, מתרחשים שינויים שאף אחד לא צפה. גורם במשרד האוצר: "יש הסכם חתום עד 2020 – שיתמודדו"
כרמלה מנשה ושאול אמסטרדמסקי
20 בנובמבר 2017
18:00

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, דורש להוסיף 4.8 מיליארד שקלים לתקציב צה"ל בטענה כי המציאות הביטחונית והשינויים באזור מחייבים זאת, ולמרות הסכום הקבוע המועבר מדי שנה לצבא עד לשנת 2020. בשיחה עם כתבים היום (שני) אמר שר הביטחון כי "אנחנו נדרשים ליותר כלים ויכולות במבצעי המערכה שבין המלחמות לסיכול התעצמות האויב. הסביבה יותר נפיצה, יותר שברירית ומתרחשים שינויים שאף אחד לא צפה".

במשרד האוצר אומרים כי הצדדים חתמו על הסכם תקציבי לפני שנתיים עד לשנת 2020, ואין אפשרות לשנותו. "יש הסכם חתום – שיתמודדו", אמר גורם במשרד. ואולם ליברמן מנהל דיונים בנושא עם שר האוצר משה כחלון לקראת הצגת הדרישה.

לדברי ליברמן, בהסכם התוכנית הרב-שנתית "גדעון" שנחתם ב-2015 סוכם כי ״ההסכם לא ייפתח למו״מ נוסף אלא אם יהיה שינוי כלכלי או ביטחוני שיוגדר על ידי שני המשרדים כמשמעותי – מהותי. יש שינוי מהותי ודרמטי באזור, רק על חלק מהדברים אפשר לדבר. כל טעות יכולה להפעיל את האזור כולו, שום מודיעין לא חזה שינויים מהירים שמתרחשים, למשל התפטרות חרירי, האביב הערבי. יש שינויים רבים שאינם נצפים, המצב בצפון ובדרום שברירי ונפיץ". הוא הוסיף: "המטרה הראשונה שלנו היא למנוע את המלחמה הבאה וזה יקרה רק עם מבצעים חשאיים של צה"ל לסיכול התעצמות האויב בנשק מתקדם אקטיבי וחיזוק ההרתעה".

כוח צה"ל תוקף עמדות חיזבאללה בלבנון, ב-2015 (צילום: באסל עווידאת, פלאש 90)

שר הביטחון אמר כי צה"ל מתמודד עם אתגרים חדשים אשר שינו את האזור, כמו הצטיידות חיזבאללה בנשק מדויק, והאצה דרמטית בתוכנית הצבאית האיראנית - בדגש על הטילים הבליסטיים. צה"ל, אמר ליברמן, אף ספג בתקציבו הוצאות בלתי מתוכננות בשנתיים האחרונות בהם 300 מיליון שקלים להקמת המכשול נגד המנהרות מעזה ו-270 מיליון שקל עבור הארכת גדר ההפרדה בגדה המערבית. 

בהתייחס לנעשה בסוריה אמר ליברמן כי "ההכרעות בסוריה והכרעת המדינה האיסלאמית אינן מביאות ליציבות המשטר ששרד ושולט על 90% מהשטח המאוכלס", אמר השר. "המשטר הסורי אינו ידידותי וכל עוד הוא מתחזק ומשפר את ההגנה האווירית אנחנו לוקחים זאת בחשבון". עוד אמר השר כי "ישראל לא תוכל להשלים עם בסיס ימי אווירי איראני בשטח סוריה (או) בסיס קרקעי. כל מה שצריך לעשות – נעשה".

קצין בכיר אמר היום באותו הקשר כי "לא דמיינו לפני שנתיים שהציר השיעי יתבסס בסוריה. אנו מנסים להפעיל מנופים כדי להבהיר את הקווים האדומים שלנו, פועלים בצורה רציפה וחדירה מתוך הבנה שעלול להיות לכל פוטנציאל להסלמה - אך עם רצון לפעול מתחת לסף המלחמה. בזירה הפלסטינית יש גורמים מפרי יציבות, דאעש רק החליף צורה".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה לבקשת משרד הביטחון כי "במסגרת הסיכום נקבע מתווה תקציבי רב שנתי לשנים 2020-2016 למערכת הביטחון, הכולל תוספת תקציבית משמעותית לבסיס תקציב הביטחון לצד רפורמות בתחום השיקום, השכר, הפנסיה ומשך שירות החובה. הוודאות התקציבית הקיימת במסגרת הסיכום, מאפשרת, לראשונה, לצבא לתכנן מראש את תקציבו לטווח ארוך ומאפשרת מיצוי יעיל ומיטבי של התקציב.

"בהתאם לכך, גיבש הרמטכ"ל תכנית רב-שנתית לשנים אלה (תר"ש גדעון), אשר מהווה, לדברי הרמטכ"ל, מענה מקיף וכולל לדרישות ולצרכי הצבא ומערכת הביטחון בשנים אלה. מאז החתימה על הסיכום התקציבי מתקיים שיתוף פעולה מלא בין צה"ל ומערכת הביטחון למשרד האוצר, במסגרת זו הוחלט, בין היתר, על העלאת דמי הקיום לחיילי חובה ועל שורת צעדים לייעול הצבא ומערכת הביטחון".