שר הבריאות, שכר האוצר ויו"ר ההסתדרות מודיעים על תכ
(צילום: הדס פרוש, פלאש 90)

מה בדיוק הסיפור עם הביטוח הסיעודי?

כחלון, ליצמן וניסנקורן הודיעו אתמול על תכנית לאומית לסיעוד. אבל מה זה אומר? כתבי "כאן באמת" מסבירים הכל מהתחלה
שאול אמסטרדמסקי
21 בנובמבר 2017
11:55

מה בעצם משה כחלון, יעקב ליצמן ואבי ניסנקורן הודיעו אתמול?
שר האוצר, שר הבריאות ויו"ר ההסתדרות הכריזו אתמול על תכנית לאומית לסיעוד.

כלומר שעכשיו יש ביטוח סיעוד ממלכתי?
כן ולא. כבר היום יש בישראל סוג של ביטוח סיעוד ממלכתי. הביטוח הלאומי מממן שעות טיפול לאנשים שמאובחנים בתור סיעודיים, כלומר אנשים שזקוקים לטיפול צמוד בשביל לעשות את הפעולות הבסיסיות ביותר. העניין הוא שהביטוח הלאומי מעניק די מעט שעות - מקסימום 22 שעות בשבוע. מאחר שעבור מי שצריך ליווי צמוד 24 שעות ביממה זה לא מספיק - יש 168 שעות בשבוע - השרים הכריזו אתמול שהם ירחיבו את מספר השעות שהביטוח הלאומי מעניק, למקסימום של 30 שעות בשבוע (ששוות כ-5,000 שקל בחודש).

אבל זה עדיין לא מספיק, לא?
עבור מי שממש צריכים מטפל צמוד 24 שעות ביממה גם זה לא מספיק, ולמעשה אף דבר שהמדינה תיתן לא יספיק. ולכן זה ביטוח סיעוד ממלכתי אבל חלקי בלבד. או במלים אחרות, אם יש לכם ביטוח סיעודי פרטי, דרך קופת חולים או באופן ישיר מול חברת ביטוח כלשהי, אתם לא תוותרו עליו כל כך מהר.

אז מה הבשורה הגדולה ברפורמה הזו?
דבר ראשון, גם הגדלת מספר השעות זו בשורה עבור מי שצריכים לממן טיפול סיעודי. אבל יש עוד כמה אלמנטים בתכנית שעשויים להוות בשורה של ממש עבור אנשים סיעודיים ובני משפחותיהם שלרוב נושאים בנטל (גם הטיפולי וגם המימוני). ודבר שני, הרפורמה כוללת עוד כל מיני מרכיבים שאמורים לשפר את השירות שניתן היום. למשל, הממשלה מתכוונת לתת כסף לקופות החולים בשביל שיציעו שירות של טיפול בבית לקשישים סיעודיים, על ידי רופאים ואחיות ואנשי צוות רפואי במקצועות אחרים, במקום שהקשישים יצטרכו להגיע לקופות החולים (שירות כזה ניתן כיום בפילוט בקופת חולים כללית ובמכבי אבל לא לכל הקשישים הסיעודיים, והוא נחשב למוצלח). בנוסף, הממשלה מבטיחה לתקן את הפלונטרים הביורוקרטים שכרוכים בהשגת טיפול או מימון לקשישים סיעודיים (מכירים את זה שכל מוסד ממשלתי זורק אתכם הלאה למוסד הממשלתי השני? אז כזה) בשביל לשפר את השירות.

וזה יצליח?
אלה בדיוק החלקים ברפורמה שלגמרי לגמרי ייבחנו במישור הביצוע. לחלק כסף זה עוד קל יחסית. לחתוך ביורוקרטיה ולבנות שירותים יעילים, זה כבר קשה יותר. אבל היי, לפחות יש נכונות.

ומה אם מישהו מאושפז במוסד סיעודי?
בעיקרון המדינה מממנת חלק מעלות האשפוז הסיעודי, אבל היא קובעת כמה לתת על פי מבחני הכנסה. כלומר, היא בודקת מה ההכנסה של הקשיש הסיעודי, אבל גם מה ההכנסות של כל בני המשפחה הקרובה שלו - בני זוג ואפילו ילדים, אפילו אם הם לא גרים בישראל. המצב הזה יוצר כל מיני בעיות, בעיקר אם יש מתיחויות בתוך המשפחה ואם בני המשפחה לא ממש רוצים לחשוף את ההכנסות שלהם. במקרים כאלה, ייתכן שהקשישים הסיעודיים לא יקבלו את מה שבאמת מגיע להם. בשביל לתקן את המצב הזה השרים הכריזו אתמול כי מבחן ההכנסה יישאר על כנו, אבל רק לקשישים הסיעודיים עצמם. ההכנסות של הילדים לא יובאו יותר בחשבון. האם זה יצור מצב שבו קשישים סיעודיים מעבירים פתאום את הנכסים שלהם לבני המשפחה בשביל לזכות במימון סיעודי? קשה להאמין שמישהו יעשה מאמצים כל כך גדולים בשביל כמה אלפי שקלים בחודש, אבל לכו תדעו.

מה בכלל הסיכוי שלי להפוך לסיעודי?
האמת? גבוה מאוד, פשוט תלוי בני כמה אתם. עד גיל 65-60, הסיכוי הוא אפסי. האנשים שהופכים לסיעודיים עד לגילאים האלה הופכים לסיעודיים בעיקר מתאונות או פעילות מלחמתית, או מחלות קשות שמסתבכות. זה נכון, יש גם אירועים מוחיים וכו', אבל הם נדירים מאוד.
אבל הנה החלק החשוב: ברגע שתחצו את גיל 65, או אם כבר חציתם אותו, הסיכוי להפוך לסיעודי הוא בערך אחד לארבעה. כשתחצו את גיל 75 הסיכוי יעלה לאחד לשלושה. וכשתחצו את גיל 85 הוא יעלה לאחד מתוך שניים.

אז אם אנחנו צעירים, למה אנחנו צריכים לעשות ביטוח סיעוד פרטי?
מהסיבה הפשוטה שככל שעושים אותו בגיל צעיר יותר, כך המחיר החודשי נמוך יותר. אנשים שייזכרו לעשות ביטוח פרטי בגיל 65 ימצאו את עצמם משלמים הרבה מאוד כסף כל חודש (כמה מאות שקלים כל חודש).

ומה עם העניין הזה שהביטוחים הסיעודיים אמורים להיגמר בסוף השנה? חשבתי שזו היתה הבעיה.
האמת? עם זה לא הולך לקרות כלום. הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים, אלה שנמכרים דרך מקומות העבודה, יפוגו בסוף דצמבר ולא יוארכו יותר. מי שמתחת לגיל 60 יוכל להמיר את הביטוחים האלה לביטוחים פרטיים ישירות מול חברות הביטוח, שיעלו הרבה יותר כסף, או להצטרף לביטוח הסיעודי של קופת החולים (לרוב כבר יש ביטוח של קופת חולים). אנשים שמעל גיל 60 יוכלו להצטרף לביטוח הסיעודי של קופת החולים בלי קשר למצבם הרפואי, אבל זה יעלה להם לא מעט (עד 190 שקל בחודש). ובכל מקרה, הכיסוי של הביטוח של קופת חולים הוא עד חמש שנים בלבד (כלומר, אם תהפכו לסיעודיים, הביטוח ישלם לכם כל חודש במשך חמש שנים. אם תחיו אחרי זה, תצטרכו להסתדר לבד).

יש מי שייפגעו מהרפורמה?
בשלב המיידי, ייפגעו בעיקר החברות המתווכות בין הביטוח הלאומי לקשישים סיעודיים. כלומר, החברות שנותנות לקשישים הסיעודיים מטפל צמוד בתמורה לשעות שהם מקבלים מהביטוח הלאומי. לטענת משרד האוצר, התיווך הזה עולה ביוקר - בערך 30% מערך הכסף שהקשישים הסיעודיים מקבלים מהמדינה - ודו"ח של מבקר המדינה הראה שהשירות שניתן למשפחות לוקה בחסר בלשון עדינה. באוצר מעדיפים לתת לקשישים הסיעודיים את הכסף ביד, עד 5,000 שקל בחודש במקסימום, בשביל שהקשישים יעסיקו באופן ישיר את המטפלים שלהם שלא על ידי תיווך. חברות התיווך צפויות לצאת למלחמה בצעד הזה, ולטעון שהן נותנות לקשישים שירות מצוין וחוסכות להם את הצורך להתעסק בניירת ובהעסקה ישירה. המלחמה הזו תגיע לכנסת שכן הצעד הזה מחייב שינוי חקיקה.