השר גלעד ארדן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ארדן לכאן רשת ב': "פסיקת בג"ץ על ריטמן מאוזנת, נלמד אותה"

השר לביטחון הפנים הגיב להוראת השופטים לשקול שוב את השארת מפקד להב 433: "צריך לזכור שהתלונה הוגשה בעקבות סכסוך אישי"
מערכת כאן חדשות
21 בנובמבר 2017
10:50

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, הגיב הבוקר (שלישי) בראיון לקלמן-ליברמן בכאן רשת ב' על פסיקת בג"ץ, המורה למשטרה לקבל החלטה חדשה בנוגע להשארתו של ניצב רוני ריטמן כמפקד להב 433. "אנחנו מכבדים את ההחלטה ועדיין לומדים אותה", הצהיר ארדן והוסיף: "אני חושב שהפסיקה מאוזנת".

"לא מדויק לומר שבג"ץ מתח ביקורת חריפה נגד המשטרה", הבהיר ארדן. לדבריו, "צריך לזכור שהסיפור הזה התעורר על בסיס סכסוך אחר שקיים במשטרה, ושאותה קצינה מעורבת בו, ורק אז היא סיפרה מה שסיפרה. הראיות בהקשר הזה הן מאוד סבוכות וסותרות ולכן המפכ"ל נקט את הצעד שנקט".

"להבנתי, יש למשטרה מרחב שיקול דעת מאוד גדול", המשיך השר. "בג"ץ בעצמו מסביר כמה קשה להחליט על הדחת ניצב מכהן, ובטח כשמדובר באדם עתיר זכויות ומקצועי, ששירת במשטרה שנים רבות ואין כלפיו תלונות נוספות. זה לא צעד קל, אבל בית המשפט לא הסתפק במה שנעשה ואנחנו נשקול את זה".

ארדן דיבר גם על הביקורת שהופנתה נגד הנשיא, ראובן ריבלין, בעקבות דחיית החנינה של אלאור אזריה: "מרגע שהנשיא קיבל החלטה, אפשר לחלוק עליה, אבל אסור להשתלח באופן אישי ולייחס את ההחלטה למחנה פוליטי כזה או אחר. זה לא ראוי". יחד עם זאת, לדבריו, "הפרקליטות צריכה לסמן קווי גבול לגבי מהי הסתה. השימוש בכאפייה הוא דבר שרואים הרבה ברשתות, ואי אפשר שכל פעם נחכה עד שהוד מעלתה הפרקליטות תיישב את המתח אם זה פלילי או לא".

השר לביטחון הפנים הסביר כי הוא לא הסכים להחלטתו של הנשיא ריבלין לגבי החייל שהרג מחבל: "גם אני חשבתי שצריך לסיים את הפרשה הזו. יש הרבה אנשים טעונים בעניין הזה, כי בסוף זה חייל צה"ל שחיסל מחבל. נכון שאלאור אזריה טעה, אבל לראות את התמונה שלו יושב בכלא יוצר שיח לא בריא כלפי צה"ל ומערכת הביטחון".

"הבנתי את התסכול של ראש הממשלה אתמול בישיבת הסיעה, כי אתה רואה שהתקשורת בעצמה מפיצה את תמונת הנשיא בכאפייה ומסבירה שזו הסתה, ותהליך כזה לא היה כשבבצלאל הופיע מיצג של ראש הממשלה לצד חבל תלייה", אמר ארדן. "לא כל דבר הוא ברמה של חקירה פלילית ומשטרה. יש שיח ציבורי, ושם צריך לומר בקול ברור שלשים כאפייה ולרמוז שהנשיא מסייע לאויבי המדינה - זה לא ראוי וזה פסול".