שפירא בכנסת, בחודש שעבר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חצי מעובדי עיריית בית שמש – קרובים, מתנות לבכירים בפ"ת

דוח המבקר חושף בנייה לא חוקית, מנהל לא תקין ואי סדרים במגוון רשויות מקומיות. משרד הפנים והעיריות לא ערוכים למתקפות סייבר
כתבי כאן חדשות
21 בנובמבר 2017
16:00

מבקר המדינה, יוסף שפירא, פרסם אחר הצהריים (שלישי) דוח המוקדש לנעשה ברשויות מקומיות ברחבי הארץ. בין השאר מצא המבקר כי משרד הפנים אינו ערוך להתמודדות עם איומי סייבר ואף לא הנחה את העיריות בנושא. בשלטון המקומי מצא המבקר שורה ארוכה של ליקויים בהם העסקת קרובי משפחה ומקורבים, בנייה רבה ללא היתר, מימון עמותות, חריגה מתקציבים והתעלמות מההנחיות בנושא קבלת מתנות.   

שפירא אמר בכנסת: "צר לי על הניסיון שנעשה אך לפני יומיים לפגוע בסמכויות מבקר המדינה בהיותו שומר סף. אני מודאג וכאזרח המדינה אני מייחל שהרוחות בבית הזה ישקוטו". לדבריו, "בדוח זה על הרשויות המקומיות היה צורך לפעול בזמן אמת, ביקורת בזמן אמת איננה מתערבת בהליך הביצוע ובשיקולי המדיניות אלא מונעת פגיעה בשלטון החוק, כך היה עשרות בשנים וכך ראוי שיהיה".

משרד הפנים והרשויות המקומיות לא ערוכים נגד איומי סייבר

מבקר המדינה קבע כי משרד הפנים אינו ערוך כנדרש להתמודדות עם איומי סייבר, ולמעשה רק נמצא רק בתחילת דרכו בנושא. לפי המבקר, לפני כשנתיים סיכמו נציגי משרד הפנים ומטה הסייבר הלאומי על הקמת אגף מיוחד לתחום ועל הקצאת חמישה תקנים לשם כך. ואולם בזמן הבדיקה הועסק באגף עובד אחד בלבד ושלושה אחרים שאותרו טרם החלו לעבוד.

 בנוסף, המבקר קרא למשרד הפנים להסדיר בהקדם תוכניות סייבר לרשויות המקומיות, ובמיוחד עבור מערכות מידע שמופעלות בזמן חירום. לדברי המבקר, על משרד הפנים להוציא גם הנחיות מחייבות לרשויות בתחום הסייבר. ממשרד הפנים נמסר כי הקמת אגף לסיוע לרשויות המקומיות בתחום הסייבר נמצאת בעיצומה.

 עוד מצא מבקר המדינה כי הרשות הלאומית להגנת הסייבר נתנה שירותים רק ל-20 רשויות מקומיות, ונחשף כי כמה רשויות נפלו קורבן לתקיפות האקרים שדרשו כופר. בדוח מוזכרות העיריות יהוד-מונוסון, יקנעם, כרמיאל ונצרת עילית ככאלה שספגו התקפות סייבר. רק במקרה של נצרת עילית נגרמה פגיעה ממשית, במידע של מחלקת ההנדסה, ולא ניתן היה לשחזרו בגלל שהגיבוי נעשה ב-2015 – יותר משנה לפני ההתקפה. העירייה בחרה שלא לשלם כדי לשחזר את הקבצים והם נותרו מוצפנים.

בית שמש: חצי מאלף העובדים בעירייה – קרובי משפחה

פרק מיוחד מוקדש בדוח מבקר המדינה לעיריית בית שמש, עיר שצפויה להיות "החמישית בגודלה בישראל" בתוך כמה שנים. המבקר מותח ביקורת חריפה מאוד על העירייה ואף ממליץ למשרד הפנים לשקול את כל הפעלת הסמכויות כדי לשנות את התנהלותה.

בין השאר מצא המבקר שכחצי מעובדי העירייה – 1,078 בני אדם – הם קרובי משפחה. מתוכם, 329 הם בדרגת קרבה ראשונה, שהחוק קובע נדרש אישור מיוחד להעסיקם.

ראש עיריית בית שמש משה אבוטבול והמבקר שפירא (צילום: יעקב לדרמן, פלאש 90)

עוד מצא המבקר כי העירייה התעלמה מכמה ממצאים שעלו בדוח המבקר הקודם, וכי תקציב השכר שלה חורג במיליוני שקלים. כמו כן, ועדות הבחינה לקבלת עובדים לא התייחסו לצורך בהעדפה מתקנת לנשים.

ביקורת נוספת נוגעת למכסת שעות הכוננות של העובדים, הנקבעת "על פי החלטתם של מנכ"ל העירייה ושל הוועדה המקצועית לכוח אדם בעירייה בלי אמות מידה מוסדרות". כאשר "אין רשימת תפקידים מסודרת שנקבעים בה הכוננים, אין מכסת שעות כוננות חודשית לעובד, למחלקה או לעירייה, ואין התייחסות לתקופת הכוננות המאושרת. לא זו אף זו, נמצא שהעירייה משלמת לעובדים שעות כוננות שלא על פי ביצוע ושלא על פי דיווח ובניגוד גמור להנחיות האוצר". 

גם במועצה המקומית באר יעקב מצא המבקר בעיה חמורה של העסקת קרובי משפחה, שם לשליש מהעובדים יש קרובי משפחה המועסקים במחלקות אחרות. בנוסף, ראש המועצה פעל להעסקת שני פעילים בעלי זיקה פוליטית אליו במועצה, אף שבכירים סברו שצריך לפטר אותם. עוד נמצא כי בתחום הספורט העירוני חולקו כספים שחרגו בעשרות אחוזים מכפי שאושר במועצה, וללא פיקוח של ממש.

 אשקלון: חוף הדתיים הוקם שלא כדין

מבקר המדינה מצא כי הליך בניית החוף דתיים באשקלון עבור דתיים, בעלות מיליוני שקלים, היה לקוי ובניגוד לנהלים. לפני ארבע שנים נתנה ועדה מקומית היתרי בנייה לעירייה להקמת חוף נפרד שלא כדין, ובניגוד לתוכנית מתאר ארצית לחופים. הדבר איפשר לעירייה לבצע עבודות בנייה בחוף עד לקו המים ואף לעומק, שכללו יציקת בטון והצבת עמודים. ואולם בעקבות תלונות מצד תושבים ופעילי סביבה, ביטל הממונה על מחוז דרום במשרד הפנים את ההיתרים.

בנוסף התברר כי החברה שביצעה את העבודות, ושמה לא צוין, קיבלה חמישה מיליון שקלים וחצי מהעירייה בלי מכרז. אותה חברה זכתה במכרז אחר לביצוע עבודה בעיר, ודירקטוריון החברה הכלכלית אשקלון אישר את הגדלת ההתקשרות עמה בלי דיון. המבקר אף מצא שמזכירה באחד האגפים בעיריית אשקלון נשואה לאחד מבעלי החברה. בסופו של דבר, כמה רבנים בעיר הורו שלא לרחוץ בחוף כך שדתיים רבים לא מבקרים בו.  

החברה שביצעה את העבודות הגיבה כי פקידה לא יכולה להשפיע על שום מהלך של חברה קבלנית שזכתה במכרז על פי דין. כמו כן מסרה כי האיסור על העסקת קרובי משפחה חל רק לגבי העירייה ואינו חל על תאגידים עירוניים. החברה הכלכלית אשקלון מסרה למבקר שהחלטת הדירקטוריון התקבלה על פי הנתונים שהונחו בפניו והיו ידועים באותה עת.

עוד מצא המבקר כי עיריית אשקלון פתחה לפני כשנתיים שוק עירוני מקורה, לאחר ששיפצה אותו בצורה מסיבית בעלות מיליונים, ללא היתר בנייה. העיריה אף לא קיבלה אישור מרשות הכבאות כדי לפתוח את המבנה המשמש אלפים, ומהווה סכנת חיים.

מהעירייה נמסר כי היא "רואה בביקורת מטעם מבקר המדינה הזדמנות לשפר עוד יותר את התנהלותה ובכך לקדם ולשפר את פעילות העירייה למען רווחת תושבי העיר אשקלון. נציין כי האירועים המוזכרים התרחשו טרם כניסתו לתפקיד של ראש העיר בפועל, תומר גלאם, שהנחה את הגורמים המקצועיים ללמוד את הדוח ולהפיק את הלקחים הנדרשים".

מועצת מטה בנימין תפרה תנאים לתמיכה בעמותות

מבקר המדינה כותב בדוח העוסק במועצה האזורית מטה בנימין שביהודה ושומרון, כי קיים חשש שהמועצה הכינה תנאים לתמיכה כספית בעמותות, למידותיהן של שתי עמותות העוסקות בתחום הקרקעות בשטחים. הראשונה, "רגבים", עוסקת בתיעוד בנייה לא חוקית פלסטינית ובעתירות לבג"ץ, והשנייה היא "אופק להתיישבות", העוסקת באיתור קרקעות ורכישתם מידי פלסטינים.

ככלל, קבע המבקר, העברת מאות אלפי שקלים בשנה מהמועצה לעמותות העוסקות ב״שמירה על קרקעות״ וב״גאולת קרקעות״ חרגה מהמסגרת שבה מורשית המועצה לפעול לפי הדין בתמיכתה במוסדות ציבור - ומנוגדת לנוהל המסדיר תמיכה של מועצות במוסדות ציבור (ונועד למטרות כמו חינוך, תרבות, דת, ספורט ועוד).

בתגובת המועצה המובאת בדוח המבקר נכתב: "כאשר מדובר בתחומים מובהקים שבהם פועל מספר מצומצם של גורמים, ברי כי ההחלטה על מתן התמיכה תגזור את קשת המשתתפים האפשרית לקבלת התמיכה״.

 ח"כ סתיו שפיר, יו"ר ועדת השקיפות בכנסת, מסרה: "עכשיו ברור לכולם למה סמוטריץ' ואנשי הבית היהודי פתחו במלחמת חורמה נגד מבקר המדינה - הדוח חושף את מערך הפשיעה המאורגנת של הימין המתנחלי שהם עומדים בראשו. אנחנו עדים לשיטות של עבריינים שמועלים בכספי הציבור ובניגוד לחוק מעבירים מיליוני שקלים מכספי המסים שלנו לעמותות פוליטיות, תופרים מכרזים למקורבים ומשתמשים בכספי הביטחון לצרכי תעמולה". במכתב דחוף שהוציאה שפיר ליועץ המשפטי לממשלה וליו"ר ועדת הביקורת המדינה כתבה: "הדוח החמור הנוכחי שהוציא מבקר המדינה לא יכול להישאר בגדר אזהרה ואני קוראת לפתיחת חקירה בעקבות הממצאים על מנת לוודא שעבירות מסוג זה לא חוזרות על עצמן יותר".

 פתח תקווה: ועד העובדים מקבל מיליונים בשנה בלי הסכם

המבקר מצא כי עובדים בכירים בעיריית פתח תקווה קיבלו מתנות שלא דרך ההיתרים בחוק המתנות. בנוסף, העירייה העבירה מדי שנה מיליוני שקלים לוועד העובדים ללא כללים ברורים, הסכמים, או מסמך כלשהו המתאר כיצד ולמי יחולק הכסף. בעירייה לא הקפידו כלל על העסקת קרובי משפחה של עובדים קיימים, והמבקר מציין מקרים רבים שהתרחשו בעירייה של העסקת קרובים.

חיפה: חברי דירקטוריון עירוני קיבלו כרטיסים חינם

מבקר המדינה מותח ביקורת על דירקטוריון החברה לאמנות, תרבות וספורט בעיריית חיפה, שאישר לפני שלוש שנים את כניסתם בחינם של חברי הדירקטוריון לאירועים שמפיקה החברה, כמו פסטיבל הסרטים בעיר. החברה גם רכשה בעבור נושאי משרה בכירים בה שלושה מנויים למשחקים של מועדון הכדורסל מכבי חיפה. המבקר מציין כי חלוקת הכרטיסים פסולה,  ופותחת צוהר לקבלת טובת הנאה אסורה.

עיריית רהט הכפילה את בית העירייה בלי היתר

מבקר המדינה כתב כי עיריית רהט בנתה קומה נוספת ואגף חדש שהכפילו את גודל בניינה – ללא היתר בנייה. בשנים שלאחר מכן העירייה ניסתה להכשיר את הבנייה הלא חוקית בדיעבד. כמו כן, הוועדה המקומית לא פעלה במשך השנים לטיפול בבנייה הלא חוקית בעירייה, אף שהיא עצמה שוכנת בבניין העירייה. עוד מצא המבקר כי העירייה אף בנתה בית ספר ללא היתר, בניגוד לתוכניות, וגם את הבנייה הזו ניסתה להכשיר בדיעבד.

גם בהרצליה מצא המבקר כי העירייה עצמה בנתה ברחבי בעיר בלי היתר. כך, האצטדיון העירוני הורחב בלי היתר ו-40 מבנים הוקמו ברחבי העיר שלא כדין -  בין היתר על חוף הים. המבקר ציין כי העירייה לא התאמצה להסדיר את הנושא עד לתום הבדיקה.

כמו כן, בשתי הערים וכן בבני ברק ובאשקלון הוצבו עשרות מבנים זמניים בבתי ספר ללא היתר, במקומות שאינם מיועדים לכך ומסכנים את התלמידים.

עיריית אור יהודה (צילום: יעקב כהן, פלאש 90)

אור יהודה: העירייה ויתרה על מכרזים

 מדוח מבקר המדינה עולה כי עיריית אור יהודה הפרה בעקביות בשנים 2016-2014 את חובתה לפרסם מכרזים. בין היתר, במקרים שבהם היה צורך בכך לא קיימה העירייה מכרזים מסוימים, ובמקרים אחרים כדי להימנע מהוצאת מכרז, חילקה את הרכש לכמה עסקאות בסכומים נמוכים יותר. כך למשל, בשנים 2014 ו-2015 רכשה העירייה מתקציבה הרגיל מחשבים וציוד היקפי בהיקף של כ-542 אלף ו-333 אלף שקלים, בהתאמה. הרכישה התבצעה באמצעות עשרות רכישות נפרדות מספקים שונים. עוד עולה מהדוח, כי העירייה לא ניהלה רישום בדבר המתנות שקיבלו נבחריה ועובדיה, וכי היא לא הפיצה להם הנחיות ברורות שקובעות מה יש לעשות במתנות שניתנו להם. 

נהריה: העירייה בחרה בסחורה היקרה של חתנו של המנכ"ל

מבקר המדינה גילה ליקויים משמעותיים בהתנהלותה של עיריית נהריה. המבקר קובע, בין השאר, כי חתנו של מנכ"ל העירייה סיפק סחורה לעירייה בשווי 450 אלף שקל אף שהיו ברשותה הצעות מחיר נמוכות יותר, וכי התמיכה בקבוצת הכדורסל העירונית נעשית שלא על פי אמות המידה שנקבעו. המבקר קובע כי תיעוד ישיבות מועצת העיר נהריה לוקה בחסר, שוועדות העירייה לא מתכנסות כנדרש ולא נכתב דוח שנתי באשר לפעילותה של הממונה על תלונות הציבור.

מעיריית נהריה נמסר כי היא והעומד בראשה, ז'קי סבג, מתכוונים לבחון היטב את ההערות שעלו בדוח ולעקוב אחר תיקון הליקויים. בכמה מן הנושאים שהוזכרו בדוח, נמסר, העירייה כבר החלה בתיקון הליקויים. בעניין הרכש הורה ראש העיר לגורמים הרלוונטיים להימנע מהתקשרות עם החברות שצוינו וליישם את דוח המבקר במלואו.

בהכנת הידיעה השתתפו: גיא מולדבסקי, עמיחי שטיין, אסף פוזיילוב, שרון עידן, ענבל תמיר, ניצן גלוסמן, רום ליאור, משה שטיינמץ ומיכאל שמש