נתניהו וכחלון, באפריל
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

כחלון: הביקורת על תמיכתנו בחוק ההמלצות "חסרת שחר ומגוחכת"

יו"ר כולנו: "אמרתי מהרגע הראשון שנתמוך בחוק ושהוא לא יחול על חקירות רה"מ". על נתניהו: "היועמ"ש יחליט שהוא נקי כפיים"
זאב קם ותמר אלמוג
27 בנובמבר 2017
16:42
עודכן ב 17:19

יו"ר כולנו ושר האוצר, משה כחלון, דחה אחר הצהריים (שני) את הביקורת על תמיכת מפלגתו באישור חוק ההמלצות המתוקן בוועדת הפנים בכנסת, ואמר כי היא "חסרת שחר ומגוחכת". כחלון, שדיבר בישיבת סיעת כולנו, ציין: "אמרתי מהרגע הראשון שנתמוך בחוק ושהוא לא יחול על חקירות ראש הממשלה. לגבי חקירות ראש הממשלה – יחליט היועץ המשפטי לממשלה שהוא אדם נקי כפיים".

כחלון התחייב בדבריו כי "נמשיך לשמור על שלטון החוק. לא יהיה החוק הצרפתי, ואם צריך יחקרו ראש ממשלה. מבקר המדינה יישאר עם מלוא סמכויותיו ולא נאפשר לשנות את זה. גם את פסקת ההגבלה לא נאפשר לחוקק. נמשיך לשמור על בית המשפט העליון".

בשבוע שעבר אמר יו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן כי מפלגתו תתמוך בחוק רק אם לא יחול על חקירות מתנהלות, כמו אלו הנוגעות לנתניהו בתיקים 1000 ו-2000. פולקמן, שאמר את הדברים בדיון בוועדת הפנים, הוסיף כי "החוק לא יכול להיות פרסונלי" והציע כי או "שהחקיקה תידחה בחצי שנה או שנה, או שזה לא יחול על חקירות מתנהלות. אם החוק נכון ציבורית, לא מפריע להצביע עליו בעוד חצי שנה".

שרת המשפטים איילת שקד, התייחסה אף היא לאישור החוק המתוקן ואמרה: "אני חושבת שסך הכל הנוסח שהגיעו אליו בשורה התחתונה הוא נוסח שלא משנה בצורה מהותית את המציאות הקיימת היום, ואני חושבת שאחרי שהוא יעבור אתם תראו שזה לא סוף העולם. גם לפרקליטות יהיה נוח שהיא תקבל מהמשטרה חומר ולא תושפע מלחץ של התקשורת. היום יש לחץ להרשיע את נתניהו".

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מתנגד לחוק ההמלצות גם במתכונתו החדשה. מעבר להתנגדותו העקרונית של מנדלבליט, שהיתה קיימת בעבר ורוככה רק במעט, בצמרת משרד המשפטים בוחנים אלו סעיפים בנוסח שעבר היום הינם לא רק בעייתים אלא לא חוקתיים וצפויים לגבש עמדה מקיפה בקרוב.

באופוזיציה תקפו בחריפות את החוק. יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, קבע כי "זה חוק נתניהו. זה חוק שתפור לפוליטיקאים, ראשי משפחות פשע ופוליטיקאים שמתנהגים כמו ראשי משפחות פשע". יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, האשים את חברי הקואליציה כי הם "שותפים לפשע ולטרפוד החקירות של נתניהו. כל הפייק משבר קואליציוני נועד להסיט את תשומת הלב הציבורית מחוקי השחיתות של נתניהו. אנחנו ממש קרובים לטורקיה".

מנגד, השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי אמר היום בראיון לכאן רשת ב': "אני מניח שמהוועדה תצא חקיקה ראויה. שמעתי את נתניהו אומר שאין לו צורך בחוק. יש פה רוב מהומה על לא מאומה".

חוק ההמלצות המתוקן יאפשר למשטרה להגיש המלצות על העמדה לדין בכל תיק, אך מבלי לפרסמן בפומבי. בהצעה בקריאה ראשונה בוועדת הפנים תמכו בו תשעה ח"כים, לעומת שישה מתנגדים.

החוק אושר בוועדה הודות לפשרה שהושגה קודם לכן בין הליכוד לבין כולנו, ושפרטיה פורסמו לראשונה בכאן רשת ב'. במפלגתו של משה כחלון דרשו תחילה כי החוק לא יחול על חקירותיו של ראש הממשלה בתיקים 1000 ו-2000, שכבר נפתחו, אך לבסוף התרצו.