יהונתן שיוביץ

התמודדות | יהונתן שיוביץ יצא משלושה ארונות

יהונתן שיוביץ, כבר יצא משלושה ארונות בחייו, לכן עם ה- HIV הוא חי בשלום - עכשיו תורנו
מערכת כאן
03 בדצמבר 2017
05:00

לצאת מהארון זה אף פעם לא דבר קל, אז איך זה להתמודד עם יציאה משלושה ארונות?
יהונתן שיוביץ מקרני שומרון הוא חירש, הומוסקסואל ונשא איידס, והוא גאה בזה: "אני בא מתפיסה דתית שאומרת שהחבילה שאתה מקבל זה סימן שאתה יכול להתמודד איתה", הוא אומר לנו בשפת הסימנים, ולא תמיד הייתה לו שפה שבה יכול היה להתבטא.

"אני שגריר בשלוש קהילות. לפעמים זה קצת מעייף, אבל אני חושב שזה מה שבנה אותי"

"במשך 14 שנה דיברתי, קראתי שפתיים, התאמצתי, דוכאתי", הוא מספר לנו, "רק לדבר ולדבר שזה הכי חשוב". הוא הרגיש תמיד שהוא צריך לתקן משהו, "להתנרמל" לדבריו, ובגיל 19 הוא קיבל הלם. "בפעם הראשונה נתקלתי בשפת הסימנים" הוא אומר, "במשך שלושה חודשים גמעתי את השפה וסימנתי בלי הרף, פתאום הרגשתי חיבור בין המוח ללב ולגוף. זו הייתה הפעם הראשונה שיצאתי מהארון, ואמרתי שאני חירש".

אחרי שיצא מהארון כאדם חירש, נפתח הארון השני. "בגיל 23 פגשתי לראשונה אדם חירש הומוסקסואל" הוא מספר, "והצטרפנו לקבוצה של הומואים דתיים שרוצים להיות סטרייטים, טיפולי המרה". לצערו של יהונתן תוך כדי הטיפול חברו התאבד, וזה היה הטריגר שהוציא אותו גם מהארון הזה. "קמתי ואמרתי - עד פה. אני הומוסקסואל".

"הארון השלישי זה היה היום שבו גיליתי שאני נשא", מספר יהונתן, "ובאותו הרגע שנודע לי זה היה כמו סרט. אני חולה, אני הולך למות". הוא לא ידע איך להתמודד עם זה, אבל הפעם הוא לא חיכה שנה או שנתיים כדי לצאת גם מהארון הזה. "אין לי זמן לארון שלישי" הוא אומר, "חשפתי".

יהונתן טוען שגם ב-2017 עדיין יש המון בורות בישראל בקשר לאנשים נשאים. "חושבים שזה מדבק, למרות שלוקחים כדורים מדי יום" מסביר יונתן, "עדיין לא מכירים מספיק את המושג 'Undetectable', לא מדבק". יהונתן מנסה לתקן את המצב ולעורר מודעות. "אני שגריר בשלוש קהילות. לפעמים זה קצת מעייף, אבל אני חושב שזה מה שבנה אותי" הוא מסכם, "זה גורם לי להבין שיש לי מה לתת לעולם".