"חטא לברית בין העם היהודי למוסריותו"

סערה בעקבות תחקיר כאן, שבו חשפנו כי מוהלים ותיקים שולחים מתלמדים חסרי ניסיון לבצע ברית מילה בתינוקות בני העדה האתיופית ובילדי עובדים זרים. הנשיא ריבלין: "תופעה מקוממת, מי שמפריד בין דם לדם חוטא"
אוריה אלקיים
29 בנובמבר 2016
23:07

בני העדה האתיופית מציינים היום (רביעי) את חג הסיגד, על רקע תחקיר המוהלים שפורסם השבוע ובו נחשף כי מוהלים ותיקים שולחים מתלמדים חסרי ניסיון לערוך בריתות בתינוקות מאוכלוסיות מוחלשות, ובהן יוצאי אתיופיה.

צפו בתחקיר של אוריה אלקיים שחולל את הסערה

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, אמר בטקס התפילה ההמוני לציון החג בארמון הנציב: "עשינו בעבר טעויות בהליך קליטתם ושילובם של יהודים יוצאי אתיופיה. שגינו, שגינו ועלינו לתקן. רק בקיץ האחרון נחשפנו לנתוני הדוח למיגור הגזענות נגד יוצאי אתיופיה. הדו"ח הציג נתונים קשים והציב מולנו, כל החברה בישראל, ומול כל מנהיגנו מראה עגומה, גם תחקיר תאגיד השידור הישראלי שפורסם השבוע, הצביע על תופעה מקוממת ובלתי נסבלת ביחס ליהודי אתיופיה.

"כל מי שמפריד בין דם לדם חוטא חטא, חטא לברית בין עם ישראל לתורתו, למוסריותו ולאלוהיו. שינוי היחס לאחינו הישראלים יוצאי אתיופיה הוא אינטרס חברתי-לאומי מהמעלה הראשונה של כולנו".

ריבלין התייחס גם לסוגיית אברה מנגיסטו, בן העדה המצוי בידי חמאס, ואמר: "המדינה פועלת ללא לאות ומחויבת להמשיך ולפעול בכל הכלים, הערוצים והאמצעים שבשרותה לשחרורו של אברה. מכאן נישא תפילה לראות בשחרורו של אברה במהרה ובשובו לחיק משפחתו ולחיק עמו".

ריבלין באירוע בארמון הנציב (צילום: לע"מ)

בעקבות פרסום התחקיר, אמר יושב ראש איגוד המוהלים חיים מילר כי הרב אליהו אסולין שתועד בתחקיר יזומן לשימוע. "יש אנשים שמכתימים את המוסד. אם התחקיר נכון, זה יכול לעלות לו ברישיון". שר הדתות, דוד אזולאי (ש"ס), קרא להשעות את אסולין: "אין לו מה לחפש במערכת".

אתמול אמר חבר הכנסת אברהם נגוסה, יושב ראש ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות (הליכוד): "מהכתבה עולה חשד כבד לפגיעה בתינוקות יוצאי אתיופיה. המשטרה צריכה לחקור את הנושא ולהעמיד את האחראים לדין. נמאס ליוצאי אתיופיה להיות שפני הנסיונות של החברה הישראלית. כולנו חלק מהחברה, אין כאן 'הם ואנחנו'". 

במקביל, הוגשה תלונה למשטרה על ידי אזרח פרטי, גדי יברקן, פעיל חברתי וראש המכינה הקדם צבאית "בארי". "האמנתי בכל לבי שהקצב מחדרה כבר עצור. אך להפתעתי הבנתי שהעבריין הזה מסתובב חופשי", כתב יברקן.

חברת הכנסת יעל גרמן (יש עתיד), שרת הבריאות לשעבר, פנתה למנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב בבקשה להסדיר את תחום הבריתות: לקבוע תנאים להסמכה כמוהל, ולערוך ביקורות של המשרד על ביצוע ההליך. "אני מודעת לכך שהמשרד נמנע מלעסוק בנושא בגלל רגישויות דתיות, אך לאור הממצאים בתחקיר יש צורך דחוף בהסדרת הנושא", כתבה גרמן.