חתולים

כאן סקרנים | למה אנחנו אוהבים חתולים?

למה אנחנו אוהבים חתולים, ומה עושה אותם לכל כך חמודים בעינינו?
מערכת כאן
27 בדצמבר 2017
06:00

אתם מחפשים סרטון ביוטיוב ולפתע נתקלים בסרטון שנקרא "חתולים חמודים", מאותו רגע אתם מוצאים את עצמכם צופים בסרטוני חתולים אחד אחרי השני.  חתולים נחשבים לחמודים, לא בעיני כולם, אבל בהחלט בעיני רבים. בשנת 2015, לדוגמא, סרטוני חתולים היו הקטגוריה הנצפית ביותר ביוטיוב. כ-שני מיליון קטעי יוטיוב היו בכיכובם של חתולים.

התכונה המרכזית שהופכת חתולים לחמודים בעינינו הוא המראה שלהם, ובאופן ספציפי יותר, הדמיון שהוא מעורר לתינוקות. תכונות כמו: עיניים גדולות, אפים קטנים, מצח גדול וראש גדול ביחס לגוף מזוהות אצלנו עם תינוקות. תינוקות הם יצורים שאנחנו "מתוכנתים" לאהוב. הם כל כך חסרי ישע וכל כך זקוקים לנו, עד שלאורך השנים פיתחנו חולשה אבולוציונית כלפי המראה שלהם.

 

לאורך השנים פיתחנו חולשה אבולוציונית כלפי המראה שלהם

ולא רק אנחנו אוהבים חתולים, אולפני דיסני הציגו למעצבים ולאנימטורים שלהם את הנוסחה המנצחת לדמות מצויירת, המבוססת על המראה התינוקי. "אנחנו יותר מחבבים את סוג החתולים שהוא יותר שאבי, יותר מלא, יותר עגלגל." מסבירה ריבי מאיר, מומחית להתנהגות ולטיפול בחתולים.

 בנוסף למראה התינוקי, לחתולים יש גם התנהגויות תינוקיות שמפעילות עלינו את השפעה מלבבת. החתולים סקרנים, שובבים וחובבי משחקים וכמובן –  אוהבים להתכרבל עם בעליהם. "הוא תינוק לכל דבר ועניין. החתול זקוק להגנה שלנו. הוא צריך להיות איתנו בקשר מאוד הדוק, להתלטף כמו תינוק." מסבירה מאיר.

החתולים מדברים איתנו ממש לכל דבר ועניין

לצד המראה וההתנהגות ישנה עוד השערה, שלא אומתה עדיין באמצעים מדעיים,  והיא שהחתולים שינו לאורך הזמן את צורת היללה שלהם מסיבות אבולוציוניות, כך שתידמה בעינינו לבכי של תינוק, ותעורר בנו יצר הורי אינסטינקטיבי. צליל היללה משתנה מחתול לחתול, בהתאם לניסיון החיים הספציפי שלו. כל מי שהיה בעלים של חתול גם יודע שלכל יללה חתולית יש משמעות אחרת, ממש כמו בשפה. "לכל יללה יש משמעות אחרת. החתולים מדברים איתנו ממש באופן ספציפי לכל דבר ועניין וכשאנחנו מקשיבים להם אנחנו מבינים הכל. כמו שהם מבינים אותנו", אומרת מאיר, מומחית להתנהגות ולטיפול בחתולים. תכונות אנושיות נוספות הן העצמאות שלהם, היכולת להעסיק ולשעשע את עצמם לאורך שעות, ההקפדה שלהם על היגיינה – וכמובן, החיבה לשנ"צ.

 

 כשאנחנו מקשיבים להם אנחנו מבינים הכל. כמו שהם מבינים אותנו

אסור לשכוח גם את הפיצ'רים החתוליים הייחודיים, כמו למשל הנטייה להשליך את עצמם על הרצפה כשאנחנו רק נכנסים הביתה, כדי לפתות אותנו לשחק איתם, או להתחבא בתוך קופסאות ומקומות צרים ודחוסים. כל אלו הם שרידים אבולוציוניים של החיים הפראיים, שבהם התחבאו מחורשי רעתם.

הקשר המיוחד בן אדם לחתול לא חדש, הוא לוקח אותנו אחורה למצרים העתיקה. "תהליך הביות של החתולים התחיל בסביבות 6,000 לפני הספירה. המצרים הכניסו אותם לתוך ביתם ואז החתולים התחילו להיות חלק מהבית", מסבירה מאיר. לחתולים נוספה היכולת להתחבב על בני האדם, על מנת שיגנו עליהם ויאכילו אותם.

חתולים, כפי שכולם יודעים, יותר סנובים

יש עוד התנהגות שקשה לאוהדי חתולים לעמוד בפניה: הנכונות של בעלי השפם, מפעם לפעם, להרעיף עלינו אהבה. אבל רק ברגעים שהם בוחרים כמובן. נכון, גם כלבים מרעיפים אהבה על בעליהם, אבל הם עושים את זה תמיד ובלי תנאים. חתולים, כפי שכולם יודעים, יותר סנובים, ולכן ביטויי חיבה מצדם, כמו למשל התחככות ברגלי בעליהם, נתפסים כ"יקרים" יותר. יותר מזה, הם אוהבים להודיע לנו שהם שמחים לקבל את האהבה. "כשחתול שוכב ומגרגר לידנו, זה מאה אחוז ריפוי בשבילו". מוסיפה מאיר.

 

אוהבים להודיע לנו שהם שמחים לקבל את האהבה

במהלך ההיסטוריה, בני האדם ייחסו לחתולים כוחות על, קסם וכשפים. מצד אחד, הם זכו לסגידה בתרבויות מסוימות כמו המצרית והתאילנדית ומצד שני, הם סימנו מזל רע, ואף גרוע מכך. "בימי הביניים הייתה רגרסיה מאוד גדולה. לצערנו הרב, אם אמרו על אישה מסוימת שהיא מכשפה, חיברו את זה לחתול ואז הרגו את שניהם. המגפה השחורה הופצה לכל אירופה, מתו מיליונים רבים בגלל שלא היו חתולים שמנעו מהמכרסמים להתפשט".

 ייתכן והעדנה אליה זוכים החתולים בעידן האינטרנט היא רק פיצוי על אותו כתם שחור במערכת היחסים ההיסטורית שלנו. מה שמוביל אותנו להכתרת החתול כקמע הבלתי רשמי של האינטרנט.

וכמובן בגלל הסיבה הפשוטה שהם ממש חמודים.