ראש ממשלת לבנון סעד חרירי
צילום: אי-פי

חרירי לכאן: אין סכנת מלחמה בין חיזבאללה לישראל

על רקע המתיחות בגבול הצפון הסביר ראש ממשלת לבנון: "עשיתי הכל בנידון - מקווה שזה לא יקרה". המכון למחקרי ביטחון לאומי: מלחמה בצפון - בראש רשימת האיומים על ישראל
גדעון קוץ
24 בינואר 2018
15:52

ראש ממשלת לבנון, סעד חרירי, שנמצא בכינוס בפורום הכלכלי העולמי שמתקיים בדאבוס שבשוויץ, אמר היום (רביעי) כי אין כרגע היתכנות למלחמה בין חיזבאללה לישראל. "עשיתי הכל בנדון ואני מקווה שזה לא יקרה", אמר חרירי לכאן חדשות.

דבריו של חרירי באו על רקע מתיחות בין ישראל לחיזבאללה בתקופה האחרונה. לפני עשרה ימים אירע ניסיון חיסול של פעיל החמאס, מוחמד חמדאן, בלבנון. העיתון "אל-אח'באר", המזוהה עם חיזבאללה, פרסם בשבת פרטים מחקירת ניסיון החיסול. בעיתון נכתב כי החשוד המרכזי בפיקוד על חוליית החיסול עבד עבור המודיעין הישראלי.

לפני כן האשים מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה, את ישראל בניסיון החיסול. "כל האינדיקציות מצביעות על כך שישראל עומדת מאחורי החיסול", אמר נסראללה. מנהיג חיזבאללה גם הזהיר את ישראל כי עליה לקחת ברצינות את האזהרות של לבנון שלא לבנות גדר ב-13 הנקודות באזור הגבול, שעדיין נמצאות במחלוקת טריטוריאלית בין המדינות.

במסגרת ההערכה האסטרטגית של המכון למחקרי ביטחון לאומי INSS לשנת 2018, "מלחמת הצפון הראשונה" הוצבה בראש האיומים. מלחמה זו, להערכתם, תתנהל מול איראן, חיזבאללה וסוריה. במכון קבעו כי "הפעילות האיראנית לבניית כוח צבאי בסוריה עלולה להוביל להסלמה בחזית הצפונית".  

עוד כתב המכון כי "המלחמה לא תהיה כנראה מוגבלת לגורם כוח בודד ותוביל להתמודדות בחזית הסורית והלבנונית בו זמנית מול שילוב כוחות של חיזבאללה, המשטר הסורי וכוחות בשליחות איראן. ברקע נוכחות ומעורבות של רוסיה, שתהיה כנראה ניטרלית, אך תטיל מגבלות על חופש הפעולה הישראלי".

ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי עמוס ידלין בראיון לאסתי פרז על סקירת האיומים השנתית:

בתחילת נובמבר הודיע חרירי על התפטרותו בעת ביקור מדיני בסעודיה, פחות משנה לאחר שהחל לכהן בפעם השנייה בתפקיד ראש הממשלה. חרירי טען כי עשה זאת בשל חשש מהתנקשות בחייו. בנאום ההתפטרות, ששודר מסעודיה. תקף אל-חרירי את איראן ואת ארגון חיזבאללה, והאשים אותם כי הם ממשיכים לאיים על העולם הערבי. בתחילת דצמבר חזר בו חרירי מהתפטרותו, לאחר שלטענתו, הובטח לו כי ממשלת לבנון תתרחק מסכסוכים, מאבקים ומלחמות באזור.