ראש עיריית אשדוד, יחיאל לסרי
צילום: פלאש 90

ראש עיריית אשדוד: אאכוף את החוק בעניין השבת, האיזון הופר

יחיאל לסרי אמר כי יהיו שינויים בעיר בשל המצב המשפטי הנובע מהחוק העירוני ומחוק המרכולים. הוא תקף פוליטיקאים ש"מנסים לקושש מנדטים על חשבון תושבי העיר"
איציק זוארץ
24 בינואר 2018
17:57
עודכן ב 18:36

ראש עיריית אשדוד, יחיאל לסרי, התייחס היום (רביעי) לראשונה למאבק סביב פתיחת העסקים בעירו בשבת. בפוסט שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו כתב לסרי כי הוא מתכוון לאכוף את חוק העזר העירוני, שאוסר על פתיחת עסקים בשבת. נוסף על כך, תקף ראש העיר את שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בעקיפין, בלי לנקוב בשמו: ״מגנה בכל תוקף את הניסיונות של גורמים פוליטיים, לניצול ציני משסה ומפלג, של המצב לתועלתם הפוליטית".

לסרי כתב כי האיזון באופייה של השבת באשדוד הופר וכי יש לשקוד על בניית מדיניות אכיפה שתתבסס על המצב החוקי והמשפטי הקיים. "למרבה הצער, התפתחויות חדשות בחיי העיר בשנים האחרונות, הובילו להפרת האיזון באופייה של השבת באשדוד, ואני נחוש להשיב את המצב על כנו, ולהחזיר את העיר לשביל הזהב ולשקט הפנימי המאפיין אותה. זהו מהלך המחייב רגישות מיוחדת נוכח המצב המשפטי הנובע מחוק העזר העירוני, האוסר פתיחת עסקים בשבת, מפסיקת בית משפט השלום באשדוד בשנה האחרונה בעניין אכיפת חוק העזר העירוני, מבג"ץ ומחוק המרכולים שחוקק לאחרונה".


"אשדוד היא ביתם של חילוניים, חרדים, חובשי כיפה סרוגה ומסורתיים. עיר שהרב-תרבותיות שלה הינו גם סוד עוצמתה ויופייה. מאפיין זה, שהיה נכון גם לעניין אופייה של השבת, נשמר הודות למארג עדין של פשרות והסכמות שנרקמו בזהירות ובאחריות תחת מושג הסטטוס קוו, בין הקבוצות השונות באוכלוסייה", הוסיף לסרי.

בסיום דבריו תקף ראש העיר את הפוליטיקאים: "אני קורא לכל אותם גורמים המבקשים לקושש מנדטים על חשבון תושבי העיר אשדוד, לחפש להם זירות אחרות לפעולה. העיר אשדוד ותושביה לא יהיו כלי משחק בידיכם. הניחו לנו לפעול בהידברות ובאחריות להשבת השקט לעירנו האהובה".


כ-3,000 בני אדם הפגינו בשבת האחרונה מול בניין העירייה בעיר, במחאה על ההחלטה לאסור על פתיחת עסקים בשבת. המפגינים צעקו: "אנחנו לא נגד הדת אלא נגד כפייה דתית" ו-"נלחם על זכותכם לקיים את השבת כרצונכם -  אבל אל תכפו עלינו כרצונכם".

תגובת מארגני מחאת השבת לדבריו של לסרי: "ראש עיריית אשדוד הכריז היום מלחמה עלינו, תושבי עירו. ד״ר לסרי פועל להתחרדות העיר ולשינוי קיצוני באופייה, בניגוד לרצון הרוב המוחלט של התושבים. אנחנו לא ניתן להפוך את אשדוד לבית שמש".

זה השבוע השני שבו התקיימה ההפגנה. מארגני ההפגנה התעקשו שלא לאפשר לפוליטיקאים לדבר בהפגנה, לדבריהם במטרה שלא להעניק לה שיוך פוליטי. "היחיד שהפתרון מצוי בידיו הוא ראש העיר ונגדו אנחנו מפגינים", אמרו. למרות בקשת המפגינים, יו"ר סיעת יש עתיד, יאיר לפיד, הגיע להפגנה, והודיע שיישא הצהרה לעיתונאים. כמו כן, סייר השר ליברמן במרכז הקניות "ביג" באשדוד, שהעירייה מבקשת למנוע את פעילותו בשבת.

ליברמן ציין כי "טעות לחשוב שחוק המרכולים חסר משמעות", והוסיף, "החרדים מנסים להפיל את הממשלה בכוח, ולגרור את המדינה לבחירות". במהלך הסיור חולקו דוחות לעסקים על ידי הפיקוח העירוני.