אבו מאזן בטורקיה, בחודש שעבר
צילום: אי-פי

ישראל טרפדה את הצטרפות הפלסטינים לארגון לפירוז מנשק גרעיני

משרד החוץ פעל מאחורי הקלעים מול מדינות החברות בארגון, והרשות משכה את בקשתה להצטרף יום לפני הכינוס. גורם מדיני לכאן חדשות: לא רצינו לתת להם דריסת רגל
גילי כהן
25 בינואר 2018
07:57

ישראל מנעה את הצטרפות הרשות הפלסטינית לגוף בינלאומי שעוסק בפירוז מנשק גרעיני -  כך פורסם היום (חמישי) לראשונה ב"הבוקר הזה" בכאן רשת ב'. במשרד החוץ פעלו מאחורי הקלעים מול מדינות החברות בארגון.

השנה, לקראת הכינוס של הפורום לפירוז נשק CD - גוף בינלאומי המקושר לאו"ם וחברות בו 65 מדינות - ביקשו הפלסטינים להצטרף כמשקיפים. אולם, בישראל חששו מהמהלך וסברו כי יש לפעול בנושא כדי למנוע את הצטרפות הפלסטינים, דווקא מכיוון שמדובר בסוגיה רגישה מבחינה ישראלית.

על מנת למנוע את המהלך, פעלו במשרד החוץ מאחורי הקלעים בעיקר מול מדינות החברות בארגון, כמו ארצות הברית. בעקבות כך, בימים האחרונים, הפלסטינים משכו את הבקשה להצטרף יום לפני לפני הכינוס שמתקיים כעת בז'נבה.

גורם מדיני הבהיר בשיחה עם "כאן חדשות" כי בישראל לא רצו לראות תקדים בארגון כזה, שבו הפלסטינים יקבלו דריסת רגל של מדינה משקיפה. עם זאת יש לציין כי ישנן מדינות נוספות, כמו איראן, שחברות בארגון כבר עתה.

הפלסטינים חברים כיום בכמה גופים בינלאומיים. הם מדינה חברה באו"ם, הצטרפו לאינטרפול ונמצאים בגופים נוספים. גורמים מדיניים טענו כי מדובר בפעילות מוצלחת של משרד החוץ, שהצליחה לסכל את קבלת הפלסטינים לארגון.

בספטמבר האחרון צירף לשורותיו האינטרפול, ארגון המודיעין המשטרתי הבינלאומי, את הרשות הפלסטינית כחברה מן המניין. ההחלטה התקבלה בתום הצבעה חשאית של נציגי המדינות החברות המתכנסות בבייג'ין, וחרף מאמציהן של ישראל וארצות הברית לדחות אותה. 75 מדינות תמכו בהצעה, 24 התנגדו ו-34 נמנעו.