המנהיג העליון של איראן, חמינאי, בחודש שעבר בטהראן
צילום: אי-פי

ראש המל"ל לשעבר: משוכנע שאירופה תפעל לשנות את הסכם הגרעין האיראני

לדברי יעקב נגל, "כולם מבינים לאט לאט מה קרה מאז ההסכם ורואים מה האיראנים עושים". הוא הוסיף: "האירופים יחרקו שיניים וילכו אחרי האמריקנים. עדיף שלא יהיה הסכם מאשר המצב כעת"
מערכת כאן
25 בינואר 2018
08:38

ממלא מקום ראש המטה לביטחון לאומי לשעבר יעקב נגל אמר הבוקר (חמישי) כי הוא משוכנע שמדינות אירופה יצטרפו לדעת ארצות הברית וישראל, וידרשו לשנות את הסכם הגרעין עם איראן. נגל, שאמר את הדברים בראיון לדב גיל-הר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' ציין כי "כולם מבינים לאט לאט מה שקרה מאז ההסכם, את ההתנהגות האיראנית שנובעת מההסכם. האירופים יחרקו שיניים וילכו אחרי ארצות הברית".

לדברי נגל, מדינות אירופה שהיו מעורבות בהסכם הגרעין שנחתם ב-2015 פעלו תחת לחץ אמריקני והסכימו להקלה בעיצומים הכלכליים על טהראן, אף שהדבר היה בניגוד לרצונם. "כולם רצו לטפל בעניין הטילים הבליסטיים, אבל שלושה-ארבעה ימים לפני שחתמו, האיראנים קיבלו הקלות", אמר נגל.

"עיצומים שהיו לעשר שנים ירדו לשמונה או לחמש, והן פחות טובות מבעבר", הוסיף נגל. "אני מדבר על דברים בהסכם הגרעין שהאיראנים התעקשו עליהם, כמו המשך מחקר ופיתוח ופיתוח מערכת הנשק עצמה. בסופו של דבר היה לחץ אמריקני והאירופים הסכימו שיהיה הסכם. היום כולם רואים מה הם עושים – דיקטטורה, תמיכה בטרור, מה קורה בגבולנו הצפוני".

לשאלה אם עדיף הסכם רע עם איראן מאשר אי הסכם, השיב נגל: "הסכם רע מוביל את איראן בצורה בטוחה לאטום. העובדה שיש איום צבאי על השולחן היא הסיבה שהיא (איראן) באה לשולחן המשא ומתן. האם אתה רוצה להיות במצב רע יותר בתוך עשור? אובמה הסכים איתנו שיהיה גרוע יותר בעוד עשור אבל אמר "אני מקווה שיקרו כך וכך דברים עד אז" – אבל עשור בחייה של אומה זה לא דבר של מה בכך".

אמש פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי לדון היום בפגישתו עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, על חשש מפעילות איראנית באתרים שאינם מפוקחים במדינה.

נתניהו, שנמצא בכינוס הפורום הכלכלי בדאבוס שבשווייץ, צפוי לומר לטראמפ כי אין די בתיקון קל בהסכם הגרעין עם איראן, וכי ישראל דורשת שינויים משמעותיים. בנוסף, נתניהו צפוי לדון עם טראמפ בהתבססות איראן בסוריה, ועל יוזמת השלום של הנשיא האמריקני.

טראמפ אמנם אישרר את הסכם הגרעין החודש, אך הבהיר כי לא יעשה זאת שוב אם ההסכם לא יתוקן, והוסיף כי אם לא יושג הסכם המשך עד למועד החידוש הבא בעוד שלושה חודשים, תחדש ארצות הברית את העיצומים על איראן ובכך תפרוש מהסכם הגרעין.

אתמול קיים נתניהו סדרת פגישות עם מנהיגים שונים בדאבוס, והתייחס בשיחותיו להסכם הגרעין עם איראן. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי בין השאר, נפגש נתניהו עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, נשיא צרפת עמנואל מקרון, נשיא שווייץ אלן ברסט, ראש ממשלת בלגיה שארל מישל וראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו.

בהודעת לשכת נתניהו נמסר כי "ראש הממשלה שוחח עם המנהיגים על הסכם הגרעין עם איראן וקרא לנצל את ההזדמנות שנוצרה בעקבות הכרזת הנשיא טראמפ. ראש הממשלה ציין כי הוא לא יאפשר לאיראן להתבסס צבאית בסוריה ושישראל פועלת למנוע זאת".