מתפרעים פלסטינים מיידים אבנים
צילום: ווישאם עאסלומון, פלאש 90

סקר פלסטיני-ישראלי: 38% מהציבור בעזה ובגדה תומכים במאבק מזוין

על פי הסקר, חלה עלייה של 17% לעומת המחקר הקודם שנערך לפני חצי שנה בלבד. עוד עולה כי חלה ירידה בשיעור התומכים בהסכם שלום בקרב הפלסטינים. 9% בלבד ענו כי הם סומכים על היהודים בישראל
דנה בן שמעון
25 בינואר 2018
13:00

סקר חדש המתפרסם היום (חמישי) מגלה כי חלה עלייה חדה בשיעור התמיכה בציבור הפלסטיני במאבק חמוש וירידה בשיעור התומכים בהסכם שלום. הסקר נערך על ידי דוקטור חליל שקאקי מ"המרכז הפלסטיני לחקר מדיניות" ברמאללה, בשיתוף "מרכז שטיינמץ למחקרי שלום" באוניברסיטת תל אביב.

מהסקר עולה כי 38% מהנשאלים הפלסטינים אמרו כי הם תומכים במאבק חמוש, לעומת 21% בסקר הקודם שנערך לפני חצי שנה. רק 26% מהפלסטינים אמרו כי יש להגיע להסכם שלום, לעומת 45% בסקר הקודם.

עוד עולה מהנתונים, כי חלה ירידה בתמיכה בפתרון שתי המדינות: 46% מהנשאלים הפלסטינים אמרו כי הם תומכים ברעיון שתי המדינות כפתרון לסכסוך - הנתון הזהה לנתונים בקרב היהודים הישראלים. זאת לעומת 53% מהפלסטינים ו־47% מהיהודים הישראלים שתמכו בפתרון בסקר הקודם.

בקרב כל הישראלים, כמעט מחצית (48%) מאמינים שפתרון שתי המדינות עדיין ישים, ואילו 42% סבורים שההתנחלויות התרחבו במידה שמונעת את יישומו. בקרב היהודים הישראלים, 46% מהנשאלים חשבו שהפתרון אינו ישים. בקרב ערביי ישראל נמצא רוב של 83% התומך כיום בפתרון המוצע.

בקרב הפלסטינים, 60% אמרו שפתרון שתי המדינות כבר אינו ישים, זאת לעומת 52% בסקר הקודם. 75% מכל הפלסטינים ו־73% מכל היהודים הישראלים אינם צופים הקמת מדינה פלסטינית בחמש השנים הקרובות.

רק 37% מקרב הפלסטינים סבורים שהרוב בישראל רוצה שלום. 9% בלבד מהפלסטינים אמרו כי הם סומכים על היהודים הישראלים.

הסקר נערך לפני בדצמבר 2017, לאחר הצהרת טראמפ על הכרה בירושלים כבירת ישראל. הוא מתבסס על מדגם של 900 ישראלים ו-1270 פלסטינים ביהודה-ושומרון ובעזה.