צילום מסך

רוסיה אוסרת להקרין קומדיה על מות סטאלין

משרד התרבות במדינה פסל את הסרט הבריטי בטענה כי הוא "לועג להיסטוריה הרוסית ומשחיר את הזיכרון הקולקטיבי". גם נינו של סטאלין ובנו של חרושצ'וב תומכים בהחלטה
גיא מולדבסקי
25 בינואר 2018
16:16

משרד התרבות של רוסיה החליט לאסור הקרנות מסחריות של הקומדיה הבריטית "סטאלין מת!" במדינה. הסרט בבימויו של ארמנדו יאנוצ'י היה אמור לעלות לאקרנים ברוסיה החל מהיום (חמישי), אך קודם לכן הוקרן לוועדה מצומצמת מטעם משרד התרבות, שם הוחלט פה אחד להמליץ שלא להקרין אותו.

הסרט המדובר עוסק בתקופת השלטון הסובייטי בשנות ה-50 בהנהגת יוזף סטאלין. הסרט מציג גם את התחרות על הנהגת המעצמה הרוסית לאחר מותו של סטאלין.

לטענת חברי הוועדה ברוסיה מדובר ב"סרט שלועג להיסטוריה הרוסית ומשחיר את הזיכרון הקולקטיבי של כולנו". בנוסף, בוועדה ציינו לרעה מה שהגדירו כ"משחק גרוע של השחקנים, תפאורה לא מדויקת ויחס מזלזל לדגל ולהמנון המדינה". דימיטרי פסקוב, דוברו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, אמר שלא מדובר בצנזורה תרבותית – אך לא פירט. 

ההחלטה לאסור את הקרנת הסרט ברוסיה התקבלה באהדה בקרב צאצאי המנהיגים שבהם עוסק הסרט. נינו של סטאלין, הצייר יעקב ג'וגשווילי, קרא ליוצרי הסרט "חסרי צלם אנוש".

גם בנו של ניקיטה חרושצ'וב, מנהיג ברית המועצות שהחליף את סטאלין לאחר מותו, שלח מכתב תמיכה לשר התרבות הרוסי, ולדימיר מדינסקי, שבו הודה על ההחלטה שלא להקרין את הסרט. "מדובר בפרודיה רעה שמשחירה את פני העם הרוסי כולו ואת הנהגת המדינה דאז", כתב. בישראל, הסרט צפוי לצאת לאקרנים במרץ.