ח"כ דוד ביטן
צילום: פלאש 90

תיק ביטן: הח"כ ייחקר ביום ראשון בפעם השישית

יו"ר הקואליציה לשעבר יעומת עם עדויות חדשות בפרשת השחיתות בראשון לציון, ובהן של דרור גלזר ומשה יוסף
רועי ינובסקי ותמר אלמוג
25 בינואר 2018
16:45

ח"כ דוד ביטן (הליכוד) צפוי להיחקר ביום ראשון בבוקר בפעם השישית בפרשת השחיתות בראשון לציון מסתמן כי ימשיך לשמור על זכות השתיקה גם הפעם. החלטה סופית בעניין יקבל בסוף השבוע בתום התייעצויות שיקיים.

ביטן יעומת בחקירתו עם עדויות חדשות נגדו ובהן של מקורבו משה יוסף והיזם דרור גלזר. יוסף אישר בעדותו כי הכספים שהעביר לביטן והעברתם תועדה על ידי המשטרה הם כספי שוחד עבור קידום פרויקטים בשביל יזמים. בנוסף העיד על כספים נוספים שהעביר לו. העדויות החדשות פותחות את החקירה לכיוונים נוספים - ובעקבותיהם ייחקרו אנשי עסקים נוספים שטרם נחקרו. 

במסגרת הפרשה, ביטן חשוד בקבלת שוחד עבור קידום פרויקטים של יזמים שונים. על פי החשד, היזמים העבירו כספים למשה יוסף, שכונה "הבנקאי" של ביטן, וזה העבירו לחבר הכנסת.

חקירתו האחרונה של ביטן התקיימה לפני כשבועיים, ובמהלכה הוא הציג לחוקרי יחידה להב 433 של המשטרה את רשימת האורחים והמתנות שמסרו בחתונת בתו, מבלי למחוק פרטים. זאת חרף הסיכום עם המשטרה, שעליו פורסם לראשונה בכאן חדשות, המאפשרת לו להסתיר את זהותם של האורחים.

החקירה, שבה היה אמור להשיב בפעם הראשונה לעדות מקורבו משה יוסף, המפלילה אותו לכאורה בשוחד בכמה פרשות, הופסקה לאחר כשעה וחצי בלבד. זאת, משום שיו"ר הקואליציה לשעבר החליט לשמור על זכות השתיקה.

בשבוע שעבר פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי מנכ"ל משרד התחבורה לשעבר, עוזי יצחקי, מסר עדות ביחידה להב 433 של המשטרה בתיק של ביטן. הוא זומן במסגרת חקירת החשד כי מנכ"ל חברת דניה סיבוס רונן גינזבורג העביר כספי שוחד לח"כ ביטן באמצעות משה יוסף, כדי לקדם אינטרסים של החברה מול משרד התחבורה.

על פי החשד, ביטן פנה לראש מטה שר התחבורה עידן פרץ, על מנת שהאחרון יקדם פגישות עם המנכ"ל יצחקי. פרץ אכן תיאם את קיום הפגישות, ויצחקי נשאל בעדותו על התוכן שעלה בהן. מנכ"ל משרד התחבורה לשעבר טען כי לא ידע שגינזבורג שילם כספים עבור קיום הפגישות, ולא ידע כי עומדות מאחוריהן עבירות שחיתות לכאורה.

דניה סיבוס ביקשה ממשרד התחבורה להתערב בקידום הקמת תחנות דלק בכביש 431, לאחר שהאישור להקמתן התעכב במשך שנים. מנכ"ל החברה חשוד ששילם מאות אלפי שקלים למשה יוסף, אחד החשודים המרכזיים בפרשה, כדי שיקדם את ענייניו. המשטרה בודקת האם מדובר בכספי שוחד שהועברו לביטן.

יצחקי מסר בתגובה כי הוא מנוע מלהתייחס לפרטים, וקרא "לתת למשטרה לעשות את עבודתה".

עו"ד אייל כהן, המייצג את עידן פרץ, מסר: "אנו מכבדים את בקשת המשטרה לפיה אין להתבטא בתקשורת בנושא החקירה ובשל כך לא נוכל להגיב לגופו של ענין. יחד עם זאת יובהר כי, מר פרץ השיב לשאלות החוקרים באופן מפורט ושיתף פעולה באופן מלא, ולטענתו פעל בנושא שנחקר לגביו על פי דין, ביושר ובשקיפות וכי לא נפל כל רבב במעשיו".