העצמות שהתגלו במערת מיסליה בכרמל
צילום: אוניברסיטת תל אביב

תגלית ארכיאולוגית בכרמל מערערת את התיאוריה על נדידת האדם המודרני

לסת בת יותר מ-170 אלף שנים, שהתגלתה במערת מיסליה, מקדימה משמעותית את מועד נדידת בני האדם מאפריקה: "זה מאיר את השאלה באור חדש"
שרון עידן
25 בינואר 2018
22:11

חוקרים גילו לסת של הומו סאפיינס, שגילה יותר מ-170 אלף שנה, במערת מיסליה שבכרמל. הגילוי, למעשה המאובן האנושי העתיק ביותר מחוץ לגבולות אפריקה, מקדים באופן משמעותי את מועד הנדידה של בני האדם המודרניים מהיבשת, שעד היה מוערך לכ-100 אלף שנה לפני זמננו. המחקר צפוי להתפרסם מחר (שישי) בכתב העת Science.


פרופ' ישראל הרשקוביץ, מאוניברסיטת תל אביב, אחד החוקרים של הממצא, אמר כי מדובר בתגלית מרעישה. "הממצא החדש ממערת מיסליה מאיר באור חדש את שאלת האדם המודרני, מתי הופיע ומתי יצא מאפריקה. הממצא מערער את התיאוריה הקלאסית של היציאה מאפריקה, הוא משנה את לוח הזמנים ואת ההגדרה של מהו אדם מודרני", סיפר.

הרשקוביץ הסביר כי "זמן הופעת האדם הנבון, תיארוך יציאתו מאפריקה ומסלולי ההגירה שלו מאפריקה לאירופה ואסיה עומדים בבסיס הבנת האבולוציה של המין האנושי. ארץ ישראל היא פרוזדור מרכזי להגירה אנושית בתקופת הפלייסטוקן, שלאורכה התקיימו קבוצות בני-אדם שונות, לעיתים בו-זמנית. התגלית החדשה פורצת דרך להבנת האופן שבה התגבשה האוכלוסייה האנושית, מאוסף של קבוצות מקומיות לאוכלוסייה הומוגנית אחת.

האתר במערת מיסליה (צילום: אוניברסיטת תל אביב)

"עבור בני האדם שיצאו מאפריקה, העולם לא היה ריק. בנוסף להומו סאפיינס, חיו בו קבוצות שונות של משפחת האדם כמו: ניאנדרטלים ודינסובים, ואין ספק שהתקיימו קשרי גומלין ביניהם לבין האדם הנבון. הממצא שלנו מצביע על כך שחלק חשוב מההתפתחות המורפולוגית של האדם המודרני התרחש כנראה מחוץ לגבולות אפריקה, אולי בארץ ישראל, בין היתר כתוצאה מהכלאות עם אותם מינים אחרים של אדם".

לפי התיאוריה המקובלת, בני האדם המודרנים התפתחו באפריקה לפני 200 אלף שנים והיגרו ממנה לפני 100 אלף שנים. עם זאת, המאובן שהתגלה במיסליה ממיסליה קדום בהרבה מאלה שהתגלו עד כה, ונחשבו עד עתה לקדומים ביותר מחוץ לגבולות אפריקה. החוקרים מסבירים כי פריצת הדרך במיסליה עולה בקנה אחד עם מספר ממצאים ארכיאולוגיים ואנתרופולוגיים חדשים, שהצביעו אף הם על מוצא קדום יותר של האדם המודרני.

הנשיא ראובן ריבלין שיבח את החוקרים על גילוי הממצא וצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "ברכות לחוקרים הנפלאים שלנו. ישראל שינתה, משנה ועוד תשנה בעתיד את ההיסטוריה של העולם כולו. החוקרים שלנו הם גאוותנו".