נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בדאבוס
צילום: אי-פי

טראמפ בפורום הכלכלי: "אמריקה תחילה, אך לא לבד"

נשיא ארה"ב נשא נאום בדאבוס והתייחס לנושאים כלכליים, לסוגיית הגרעין, ולנושא ההגירה. טראמפ לא שכח גם את התקשורת: "מאז שאני פוליטיקאי, הבנתי כמה נבזית ושקרית התקשורת"
יותם רוזנוולד
26 בינואר 2018
17:12
עודכן ב 18:03

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, נשא היום (שישי) נאום בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס שבשוויץ. בנאומו התייחס טראמפ למצב הכלכלי בארצו, לסוגיית הנשק הגרעיני בקוריאה הצפונית ובאיראן, לנושא ההגירה ולמלחמה בדאעש.

"אני מאמין בארצות הברית", הצהיר טראמפ ואמר כי "כנשיא אני תמיד אשים אמריקה תחילה, בדיוק  כפי שמנהיגים של מדינות אחרות צריכים לשים את ארצותיהם תחילה. אמריקה תחילה לא אומר אמריקה לבד". טראמפ הוסיף שהוא מצפה לקיים סחר הוגן. "בדיוק כפי שאנחנו מצפים ממנהיגים להגן על האינטרסים שלהם, אני כנשיא תמיד אגן על האינטרסים של העובדים והעסקים האמריקנים. רק התעקשות על סחר הוגן ניצור מערכת סחר חופשית", אמר הנשיא.

בנושא הגרעין אמר טראמפ כי "אנחנו ממשיכים לקרוא לשותפותינו להתעמת עם איראן בנוגע לתמיכתה בטרור ולחסום את דרכה לנשק גרעיני". הנשיא התייחס גם לתכנית הגרעין הצפון קוריאנית ואמר כי הוא פועל "לאחד את כל האומות בהפעלת לחץ על קוריאה הצפונית כדי לסלק את האיום הגרעיני מחצי האי הקוריאני וגם כדי להתנגד לתכנית הגרעין האירנית".

טראמפ הרחיב בנושא הכלכלה והתייחס למצב האבטלה בארצות הברית: "אחרי שנים של סטגנציה, ארצות הברית חווה צמיחה כלכלית משמעותית. שוק המניות צומח בצורה מרשימה מאז בחירתי. הביטחון של צרכנים ובעלי עסקים גבוה מאוד. נתוני האבטלה נמצאים בשפל של חצי מאה. האבטלה בקרב אפרו-אמריקנים והיספנים-אמריקנים נמצאת בשפל חסר תקדים".

נשיא ארצות הברית העביר ביקורת על הבירוקרטיה והרגולציה: "פעלנו להורדת רגולציה. רגולציה זה מס סמוי. בירוקרטים שלא נבחרו מפעילים רגולציות ללא כל חסמים ואחריות. אנחנו מבצעים רפורמה בבירוקרטיה כדי שתהיה רזה ומגיבה מהר ושיהיה אפשר לאכוף את חוקינו בצורה הוגנת. אני כאן כדי להעביר מסר פשוט - מעולם לא היה זמן טוב יותר להשקיע בארצות הברית. אנחנו פתוחים לעסקים. העברנו את רפורמת המס הגדולה ביותר בהיסטוריה של ארצות הברית. עכשיו זה הזמן המושלם להביא את השקעותיכם לארצות הברית".

"בזמן שארה"ב פועלת לרפורמה פנימית אנחנו מבקשים רפורמה במערכת הכלכלית העולמית. אי אפשר לקיים סחר חופשי אם מדינות מסוימות מנצלות את המצב לטובתן. אנחנו תומכים בסחר חופשי כל עוד הוא הוגן. ארה"ב לא תסיט את מבטה מפעילות כלכלית לא הוגנת, במיוחד גניבה של קניין אינטלקטואלי ורוחני. זה פוגע בעסקים ובצמיחה בכל העולם", הוסיף טראמפ בנאומו.

טראמפ העביר ביקורת על מערכת ההגירה בארצות הברית ואמר כי "אמריקה היא כלכלה מתקדמת, אך מערכת ההגירה שלנו תקועה בעבר. אנחנו צריכים להחליף את המערכת שלנו שמבוססת על קשרי משפחה והגרלות, לטובת מערכת שמבוססת על היכולת לתרום לארצות הברית". בנוגע לדאעש אמר הנשיא כי נלקחו כמעט 100% "מהשטח של הרוצחים", וכי אמריקה מחויבת שלא לאפשר לאפגניסטן להפוך למקום מחסה לרוצחים וטרוריסטים. הוא לא שכח גם את ה"פייק ניוז" וענה לאחת משאלות הכתבים: "מאז שהפכתי לפוליטיקאי, הבנתי כמה נבזית ושקרית התקשורת".