רוני ריטמן
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

המשטרה על הקלטת הבכיר במח"ש: "איך אפשר לסמוך עליהם?"

דוברת המשטרה הגיבה לפרסום בכאן חדשות של השיחה בין הבכיר לבין המתלוננת נגד ריטמן, והאשימה: "יוצרים קשר לא ראוי עם עדים"
רועי ינובסקי
28 בינואר 2018
11:02

דוברת המשטרה, ניצב משנה מירב לפידות, יצאה הבוקר (ראשון) במתקפה חריפה נגד המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) והאשימה את אנשי המחלקה בקיום קשר בלתי ראוי עם עדים. לפידות הגיבה בתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב' לפרסום ההקלטה אמש בכאן 11, שבה נשמע בכיר במחלקה משוחח עם צ', המתלוננת נגד ניצב רוני ריטמן, ואומר לה כי במשטרה העבירו חומרים מכפישים נגדה.

האזינו: דוברת המשטרה בראיון לקלמן-ליברמן

"אנחנו רואים חוקר אחרי חוקר שיוצר קשר בלתי ראוי עם עדים", האשימה לפידות. "חוקר נוקט עמדה בפרשה עוד לפני שהתחיל לחקור. איך אפשר לסמוך עליהם?", תהתה.

לפידות טענה כי "המפכ"ל פנה למח"ש כדי לבדוק אם מכירים תלונות על צ' והקצין. התברר שחצי שנה לפני זה פרקליט המדינה הורה למח"ש להעביר את החומרים כדי למנות קצין בודק, ומח"ש לא העבירו. למה? כי מח"ש מחליטים מה כדאי להם לבדוק ומה לא. כל קשר בינם לבין האמת מקרי בהחלט".

"מדובר במערכת יחסים קלוקלת שלא רואיה בשום מקום בין מפקד לפקוד שלו", אמרה הדוברת על צ' ומפקדה. "אולי אחד האנשים הכי חשובים במשטרה - ראש חטיבת המודיעין, שמדווח שהוא נמצא בעבודה בזמן שהוא נמצא ביחד עם העוזרת שלו במקומות פסטורליים, שכל קשר ביניהם לבין עבודה מקרי בהחלט. הוא אמור להתנהג אחרת לחלוטין".

לטענתה, "כשהמפכל נכנס לחפיפה במסגרת שיחות ההכנה, עלו אנשים בקולם, דיברו איתו עם פניהם מבלי להיות אנונימיים ואמרו לו 'תקשיב - יש בלאגן בחטיבת המודיעין בגלל הרח"ט גיא ניר והקצינה צ'. צריך לבדוק את הנושא הזה".

בהקלטה ששודרה אמש בכאן 11 נשמע הבכיר במח"ש אומר לצ' כי בכירים באגף החקירות שלחו חומרים מכפישים עליה ועל הקצין. הבכיר הציג זאת בפניה כניסיון "לחסל חשבונות", בעקבות תלונתה נגד ניצב ריטמן על הטרדה מינית. "ברגע שידעתי שיש אצלכם איזושהי מתיחות בין בעלי תפקידים, המכתבים זרמו", אמר לה.

בשיחה נשמע הבכיר במחלקה אומר כי בכירים באגף החקירות של המשטרה אוגרים מידע כדי למנוע קידום של יריביהם. "יש להם דברים מוכנים במגירות", טען.

בסוף השבוע שעבר הודיעה המדינה לבג"ץ כי המפכ"ל רוני אלשיך פועל למציאת מחליף לניצב רוני ריטמן, שפרש מראשות יחידה להב 433, עד 1 באפריל. ההודעה נמסרה בתגובה לעתירה שהגישה המתלוננת נגד ריטמן בגין ביזיון בית המשפט.

בתגובת המדינה צוין עוד כי המפכ"ל אלשיך קיים התייעצויות רבות בנוגע לריטמן, ובתוך שבוע יודיע על אמצעים פיקודיים שיינקטו נגדו. עוד לפני כן פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי עזיבתו של ריטמן את להב 433 לא תמצה את הצעדים נגדו, וצפויים צעדים פיקודיים.

עוד פורסם בחדשות הערב כי אלשיך תכנן להסתפק בלרשום לניצב רוני ריטמן הערת מפקד בעקבות התלונות על הטרדות מיניות נגד הקצין, ולהשאירו בתפקידו כראש יחידת להב 433. עם זאת, לאלשיך הובהר מצד הפרקליטות כי לא ניתן להתעלם מהביקורת נגד ריטמן, וכי יהיה עליו לנקוט צעד משמעתי.