הפרלמנט בפולין
צילום: אי-פי

ישראל מחתה בפני סגן השגריר הפולני; נתניהו: "אין סובלנות להכחשת השואה"

הנציג הפולני נקרא לשיחת הבהרה בעקבות החוק האוסר לייחס למדינה פשעים ממלחמת העולם השנייה: "התזמון שבו עלה מפתיע ואומלל במיוחד"
גילי כהן
28 בינואר 2018
15:34

משרד החוץ ערך היום (ראשון) שיחת נזיפה לסגן שגריר פולין בישראל בעקבות הסערה סביב החוק שעבר בפרלמנט בוורשה, ושלפיו ייגזר עונש מאסר על מי שיאשים את פולין בפשעי השואה. בשיחה עם סגן השגריר הפולני השתתפו סמנכ"ל אגף אירופה וראש חטיבת תפוצות במשרד החוץ.

האזינו לשר צחי הנגבי בתגובה לחוק הפולני:

על פי הודעת המשרד, במהלך השיחה הביעו נציגי ישראל את התנגדותה לנוסח החוק שאושר בפולין. עוד נמסר כי "התזמון שבו הועלה היה מפתיע ואומלל במיוחד – ערב יום השואה הבינלאומי. החקיקה לא תסייע להמשך חשיפתה של האמת ההיסטורית ועלולה למנוע דיון במסר ההיסטורי ובמורשת מלחמת העולם השנייה. אנו מצפים כי ממשלת פולין תשנה את נוסח החוק לפני אימוצו הסופי ותנהל דיאלוג עם ישראל בנושא".

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לחוק בפתח ישיבת הממשלה השבועית. "אין לנו שום סובלנות לסילוף האמת ושכתוב ההיסטוריה או להכחשת השואה", הבהיר נתניהו. "הבעתי את ההתנגדות התקיפה שלי לחוק שהעביר הפרלמנט הפולני. הבעתי בצורה ברורה את עמדתנו שחייבים לשנות אותו. לא נקבל בשום פנים ואופן כל ניסיון לשכתב את ההיסטוריה".

בעקבות הביקורת החריפה בישראל נגד החוק, קרא היום ראש הסנאט בפולין, סטניסלב קרצ'בסקי, לשגרירה הישראלית בוורשה אנה אזרי להיפגש עמו לשיחה על החוק כדי "להפריך כל ספק לגביו". בנוסף, נודע כי ראש הקבינט של נשיא פולין ייפגש מחר עם אזרי.

בהודעה מטעם לשכת נשיא פולין אנדז'יי דודה צוין כי העבודה על החוק שעבר שלשום, במסגרתו תהיה ענישה כלפי מי שיזכיר את חלקה של פולין בשואה, טרם נסתיימה והנשיא מכבד את הליך העבודה של הפרלמנט הפולני.

"כל מי שמשתמש בביטוי השקרי "מחנה מוות פולני| כדי לתאר מחנות השמדה, לא רק שמבזה את זכר הקורבנות אלא גם מרעיל עם שקרים וצריך להיות מתויג ולהיענש", נמסר בהודעת הנשיא הפולני. "במקביל, רשאי אדם להחזיק בדעתו אם הזיכרון האישי או המחקר ההיסטורי שביצע מתארים ומגלים פשעים ומעשים בזויים שבוצעו בתקופה זו".

אמש הדגיש ראש ממשלת פולין, מתאוש מורביצקי, את עמדת הממשלה של ארצו שלפיה פולין איננה אחראית לפשעים נגד יהודים. "שמו של מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו אינו פולני", כתב מורביצקי בחשבון הטוויטר שלו. לדבריו, "אושוויץ הוא השיעור המר ביותר, המלמד כיצד אידיאולוגיות מרושעות יכולות להוביל לגיהנום עלי-אדמות. יהודים, פולנים וכל הקורבנות צריכים להיות מגיני הזיכרון של כל אלה שנרצחו על ידי הגרמנים הנאצים. 'אושוויץ-בירקנאו' הוא לא שם גרמני, ו'העבודה משחררת' הוא לא ביטוי פולני".