סילבן שלום, משרד רה"מ 2015
צילום: מארק סלם, פלאש 90

סילבן שלום: "כל אדם שני ברחוב קורא לי לחזור לפוליטיקה"

בריאיון מיוחד לשעה הבינלאומית בכאן רשת ב' אמר שר החוץ לשעבר כי בשלב זה הוא לא רואה עצמו חוזר לפוליטיקה. על פרישתו, שהגיעה בעקבות טענות להטרדות מיניות: "החלטה ממניעים משפחתיים". האזינו
מערכת כאן
28 בינואר 2018
17:47

שר החוץ לשעבר, סילבן שלום, שובר היום (ראשון) שתיקה ארוכה ומדבר לראשונה אחרי שנים. בראיון בלעדי לשעה הבינלאומית עם ערן סיקורל התייחס שלום בין השאר לאפשרות שישוב לחיים הפוליטיים והשיב כי הוא לא רואה את עצמו חוזר בשלב זה. "כל אדם שני שאני פוגש ברחוב אומר לי לחזור", אמר, אך לדבריו, לא נראה לו שבשלב זה ירצה להתמודד על ראשות הליכוד.

שלום נשאל על פרשת ההטרדות המיניות שבעקבותיה פרש מהחיים הפוליטיים. הוא הדגיש כי מעולם לא זומן לחקירה ולא נשאל בפרשה משום שהיועץ המשפטי לממשלה דאז לא מצא תשתית ראייתית לפתיחת חקירה. "ההחלטה לפרוש נעשתה מטעמים אישיים ומשפחתיים", אמר.

שלום, שיזם בעת שהיה שר החוץ את ציון יום השואה הבינלאומי, התייחס להצעת החוק שעברה בסוף השבוע בפרלמנט בוורשה המאשרת הטלת עונשי מאסר למי שיאשים את פולין בפשעי השואה. לדבריו, התחושה בנוגע לחקיקה בפולין קשה. "לטעון שהפולנים לא היו מעורבים בהשמדה הוא בבחינת עיוות וסילוף ההיסטוריה", אמר. "מדובר בחקיקה צינית הממחישה עד כמה יום השואה הבינלאומי נחוץ".  

סילבן שלום ציין כי עדיף לישראל לוותר על תמיכת הימין האירופי הקיצוני ולא לחסות בצלו. הוא גם סבור כי על משרד החוץ היה להיערך מראש ליוזמת החקיקה ולעורר מבעוד מועד את העולם והארגונים היהודיים כדי שיפעילו לחץ על פולין.