שר הפנים, אריה דרעי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

דרעי בוועדת הפנים: "רוב בקשות הפליטות - לא מאפריקה"

שר הפנים אמר בדיון בנושא המסתננים כי רוב בקשות הפליטות מגיעות מאוקראינה ומזרח רוסיה. על הטענה לגירוש: "הוצאנו בכח 5,300 שהם לא מאפריקה". תושבת דרום ת"א הוצאה מהדיון לאחר שהפריעה
זאב קם
29 בינואר 2018
10:37

שר הפנים, אריה דרעי, אמר הבוקר (שני) בדיון בוועדת הפנים של הכנסת כי ב-2017 יצאו מרצון מישראל 3,200 מסתננים מאפריקה. דרעי אמר עוד כי רוב בקשות הפליטות מגיעות מאוקראינה ומזרח-רוסיה, ולא מאפריקה.

הדיון בוועדה הופסק לעשר דקות לאחר שהחלה מהומה והצעקות לא אפשרו את המשך הדיון. תושבת דרום תל-אביב הוצאה מהדיון לאחר שהפריעה, וכך גם חברות הכנסת סתיו שפיר ומרב מיכאלי (המחנה הציוני), לאחר שצעקו ולא חדלו להפריע לדברי הנוכחים.

"למעלה ממחצית מאלו שיצאו למדינה שלישית מרצון, חזרו חזרה למדינתם, אריתראה", אמר דרעי בדיון. "הם חזרו לארץ מוצאם, אחרי שכבר היו במדינה שלישית. אנחנו מטפלים בהם ברגישות ומתייחסים אליהם כבני אדם", הוסיף.

שר הפנים אמר עוד כי "חלק גדול מהשיח הציבורי מבוסס על נתונים לא נכונים. מספרים כאילו שאנחנו רודפים אחרי אפריקנים ואחרי אנשים בעלי צבע עור שחור". לדבריו, "ב-2017 יצאו מרצון 3,200 מסתננים מאפריקה - לא בכוח, מרצון. הוצאו בכוח מישראל 5,300 מהגרי עבודה לא חוקיים שהם לא מאפריקה. העלינו אותם על מטוס בכוח, ולא מדובר כלל באפריקנים. רובם אוקראינים".


דרעי יצא להגנת עובדי המשרד לענייני אוכלוסין. הוא אמר כי "כולכם צריכים לצאת נגד השחתת המשרד לענייני אוכלוסין. יש שם עובדי מדינה שאין להם שום אג'נדה והם בסך הכל עושים את עבודתם".

יו"ר ש"ס אמר כי "ב-2017 הוגשו מעל 14 אלף בקשות להכרה בפליטות. הרוב בכלל מאוקראינה ומארצות מזרח רוסיה לשעבר. רק מעל 2000 בקשות הוגשו על ידי אפריקנים".

שר הפנים ציין עוד כי עד היום הוגשו 15,000 בקשות להכרה בפליטים מצד אנשים שהגיעו מאפריקה. מתוכן טופלו 6,500 בקשות עד היום. 11 מהן אושרו. "קבוצה נוספת של אזור דרפור מדרום סודן הוכרה על ידי ממשלת אולמרט - 500 אנשים - וקיבלה מעמד של תושב ארעי. נתנו ל- 500 נוספים מעמד של פליט. סך הכל מדובר ב-1,000 אנשים", אמר.

לדברי דרעי, "מי שבקשתו לא טופלה, לא יורחק עד שבקשתו לא תטופל. הורים לילדים לא יורחקו בשלב הזה. אנחנו לא מרחיקים פליטים. אנחנו מחויבים לאמנה הבינלאומית. כשאנחנו מאתרים קבוצת אנשים שמגיעה מאזור מלחמה, אנחנו מתייחסים אליהם כפליטים. הצעירים, שאינם הורים ורובם כלל לא הגישו בקשה למקלט, יועברו למדינה שלישית".

ח"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני), יוזם הדיון בוועדת הפנים בנושא המסתננים, אמר כי "זה הולך להיות מהלך מביש, מכוער, שיטביע עלינו חותם כחברה וכמדינה שזכויות אדם באשר הן אינן מתקיימות בה. הגענו למקום הזה בגלל מדיניות כושלת שהביאה לקטסטרופה בדרום ת"א. צריך לעשות בדיקת חירום עמוקה ורצינית של הבקשות, ובעזרתה לקבוע קודם כל למי מגיעה הזכות ולמי לא."