שוטרי מג"ב בעוטף ירושלים
צילום: קובי גדעון, פלאש 90

כמענה לפיגועים: צה"ל מארגן מחדש את הכוחות בעוטף ירושלים

בעקבות העלייה בטרור שיוצא מיישובים פלסטיניים סביב הבירה, בצבא ישנו את חלוקת האחריות הביטחונית באזור - שתעבור במלואה לחטיבת בנימין. דובר צה"ל: "לא לוקחים אחריות על שום שטח חדש"
ענבל תמיר
29 בינואר 2018
18:06

צה"ל הודיע היום (שני) על פיזור חדש של האחריות הביטחונית על השטחים הפלסטיניים בעוטף ירושלים, בתגובה לעלייה בפיגועי הטרור שיצאו מהאזור בשנים האחרונות. כחלק מהתוכנית, שאותה אישר הרמטכ"ל גדי איזנקוט, צה"ל ישנה את גבולות הגזרה, כך שהאחריות על העוטף כולו תרוכז בחטיבת בנימין.

בצבא הסבירו כי בשלב הראשון, צה"ל, שב"כ והמשטרה ירכזו מאמץ ייעודי מול האיומים הביטחוניים בעוטף ירושלים. בהמשך ישתנו גבולות הגזרה, כך שחטיבת בנימין תקבל אחריות על שטחים שהיו עד כה תחת חטיבת עציון. בשלב השלישי, כל השטחים שבאחריות חטיבת בנימין צפונית לרמאללה יעברו לחטיבות שומרון ואפרים – והיא תקבל את האחריות המלאה על עוטף ירושלים.

דובר צה"ל רונן מנליס הבהיר היום כי "אנחנו לא לוקחים אחריות על שום שטח חדש. למעשה, אנחנו מארגנים את האחריות על השטח שכבר היום נמצא באחריות צה"ל". לדבריו, גם האחריות על המעברים תישאר כפי שהייתה עד כה.

"השינוי נעשה לאור ההבנה שהשטח מתארגן בצורה שאנחנו לא מספיק אפקטיביים מולה", המשיך מנליס והסביר כי "מאז אוקטובר 2015 יש עליה בכמות המפגעים בעלי תעודת זהות כחולה, ונוצרה גם תופעה של ערי מקלט - אנשים עם תעודת זהות כחולה שמתחבאים בעומק השטח שבאחריות צה"ל, ואנשים עם תעודת זהות פלסטינית שלעתים מוצאים מקלט באזורים שצה"ל פחות פועל בהם. התופעה הזאת יצרה אתגר ביטחוני גדול מאוד".

השינוי בחלוקה גרר גם מינויים חדשים. בצה"ל מסרו כי אל"מ שרון אסמן יקבל את הפיקוד על חטיבת בנימין במקומו של אל"מ יובל גז. סא"ל דוד שפירא יקודם וימונה למפקד חטיבת עציון. סא"ל שגיב דהן ימונה למפקד חטיבת שומרון. בנוסף, מפקדת חטיבת כפיר תעבור לבסיס מכבים.