השר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הנגבי לכאן רשת ב': "לא אכפת לי לשלם פיצויים למשפחת המחבל מירדן"

השר לשיתוף פעולה אזורי אמר כי היה חשוב להחזיר לסדרם את היחסים האסטרטגיים עם ירדן: "לפעמים עושים דברים לא נעימים"
מערכת כאן חדשות
30 בינואר 2018
10:34

השר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי, אישר היום (שלישי) את הפרסום הבוקר בכאן רשת ב', לפיו שגרירות ישראל בירדן נפתחת מחדש עם יישובו של המשבר הדיפלומטי בין ירושלים לעמאן. את הדברים אמר הנגבי לתכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב'.

"היה חשוב מאד להציב את המשבר מאחורינו, משום שהוא נולד בלי קשר למדיניות של שתי המדינות", אמר השר. הנגבי ניסה להצדיק את תשלום הפיצויים לירדן במסגרת הסכם הפיוס: "המחבל שילם על מחיר התקיפה ונהרג. בתקרית הזו נפגע גם אדם שלא תקף אלא בסך הכל היה במקום כי הוא היה בעל הדירה, ידיד של השגרירות, ונהרג בגלל נתז של כדור שפגע בו. ויש גם שופט ירדני שגם הוא נהרג לפני מספר שנים גם כן כנראה כתוצאה מתקלה שלא הייתה תלויה בו".

לדברי השר לשיתוף פעולה אזורי, "אנחנו לא יודעים למי הם (כספי הפיצויים) יגיעו. אנחנו התבקשנו והסכמנו לשלם פיצויים למשפחות הרוגים". הנגבי הוסיף כי "לדעתי זה סביר. המשפחה של התוקף לא תקפה - התוקף נהרג. לי אישית לא אכפת (לשלם פיצויים). אני לא יכול לדבר בשם כל הממשלה".

עוד אמר הנגבי כי "מה שחשוב לממשלת ישראל, זה לשים מחדש בפרופורציה את מערכת היחסים האסטרטגית שלנו עם ירדן. ולפעמים צריכים גם לעשות דברים שהם לא הכי נעימים לנו".

הבוקר פורסם לראשונה בכאן רשת ב' כי שגרירות ישראל בירדן נפתחת מחדש לאחר המשבר בין המדינות. דובר משרד החוץ, עמנואל נחשון, אישר את הדיווח ומסר כי השגרירות בירדן נפתחת בהדרגה.

מאז חודש יולי ותקרית הירי של המאבטח בשגרירות ישראל בעמאן בשני ירדנים, נותרה השגרירות סגורה. ישראל התנצלה ושילמה פיצויים. בימים אלה פועלים בירדן עובדים ישראלים, בעיקר במשימות תחזוקה וניקיון בשגרירות ישראל במדינה. צוות ישראלי שב לשגרירות, אך עדיין אין שגריר במקום, ובמשרד החוץ מחפשים אדם למילוי התפקיד.

לפני כשבועיים הגיעו ישראל וירדן להסכמה על החזרת פעילות השגרירות לסדרה. במסגרת הסכם הפיוס, ישראל שילמה לירדן פיצויים בסך 5 מיליון דולר והביעה חרטה והתנצלות בפני הממלכה הירדנית על התקרית. בנוסף לכך, בירושלים התחייבו לשלם פיצויים למשפחות שני הקורבנות באירוע בשגרירות ולמשפחת שופט ירדני שנהרג ב-2014.

בשבוע שעבר דווח לראשונה בכאן חדשות, כי משרד החוץ הציע לאנשיו להתחיל להתמודד על משרת השגריר החדש בעמאן. בהודעה שהופצה לעובדי משרד החוץ נמסר כי התפקיד בירדן מתפנה לאיוש מיידי.

בתוך כך, השר הנגבי הודיע היום כי ישתתף מחר בבריסל בכינוס מדיני חשוב, שבו נציגים מישראל, מהרשות הפלסטינית ומארצות הברית יישבו יחד בפעם הראשונה מאז הצהרתו של הנשיא טראמפ בעניין ירושלים. הכינוס מתקיים כחלק מוועידה שיזמו נורבגיה והאיחוד האירופי לקידום השקעות ברצועת עזה. בוועידה ישתתף גם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב פולי מרדכי.