תלמידים פלסטינים בכניסה לבי"ס של אונר"א
צילום: אי-פי

דיווח בירדן: ארה"ב התנתה את המשך הסיוע לאונר"א בשינוי ספרי הלימוד

על פי העיתון אלרד, נתבקשה סוכנות הסיוע להסיר תכנים בעלי קשר לזכות השיבה ולסוגיית הפליטים וכן תכנים הקובעים כי ירושלים היא בירת המדינה הפלסטינית
שמעון מיג'אן
30 בינואר 2018
11:21

מקורות באונר"א - סוכנות הסיוע של האו"ם לפליטים הפלסטינים- אומרים לעיתון הירדני אלרד, כי הממשל בארצות הברית התנה את המשך הסיוע הניתן לסוכנות בביצוע כמה שינויים מהותיים בספרי הלימוד בבתי הספר של הסוכנות. על פי הדיווח היום (שלישי), לאנשי אונר"א נמסר כי בין התיקונים הנדרשים - הסרת כל דבר בעל קשר לזכות השיבה ולסוגיית הפליטים הפלסטינים.

עוד סיפרו המקורות כי נדרשו להסיר מן הספרים תכנים המציינים כי ירושלים היא בירת המדינה הפלסטינית ואזכורים הנוגעים להתנגדות ולאינתיפאדה נגד הכיבוש. עוד מפרסם העיתון מפי מקורות כי אונר"א נדרשת לנהוג באובייקטיביות ולבטל פעילויות ואירועים פוליטיים כמו למשל בימי ציון הצהרת בלפור ויום הנכבה. כמו כן הועלתה האפשרות כי המימון לאונר"א בסוריה ובלבנון ייפסק.

לפני שבועיים אמרו גורמים רשמיים בוושינגטון כי ארצות הברית מתכוונת לקצץ כחצי מכספי הסיוע לסוכנות אונר"א. על פי הדיווח, האמריקנים יעבירו לסוכנות של האו"ם 60 מיליון דולר, וימנעו העברה של 65 מיליון נוספים. דוברת משרד החוץ האמריקני הת'ר נאוארט התבטאה בנושא ואמרה בתדרוך לכתבים: "אנו מצפים ממדינות ערביות לתרום כסף לאונר"א". הגורם שצוטט בכלי התקשורת האמריקניים הסביר כי ארצות הברית תשקול מה לעשות בעתיד עם הכספים שלא יועברו לאונר"א. לדבריו, "הסוכנות הזו צריכה לעבור הערכה מחודשת ויסודית בנוגע לאופן שבו היא פועלת וממומנת". 

בד בבד הודיעה אונר"א כי הפסיקה את עבודתם של יותר ממאה עובדים ברחבי ירדן, שם 13 מחנות פליטים. מקורות בארגון אמרו כי הסיבה למהלך היא חסכון בעלויות בשל הגרעון הכספי שהארגון סובל ממנו.